Birleşmiş milletler çevre ödülünü kim kazanmıştır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Birleşmiş milletler çevre ödülünü kim kazanmıştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Birleşmiş milletler çevre ödülünü kim kazanmıştır

 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Right Livelihood, Doğru Yaşam Vakfı Direktörü Ole von Uexkull 2012 yılı Alternatif Nobel Onur Ödülü’nün Hayrettin Karaca’ya veriliş gerekçesini şöyle açıkladı: ‘‘başarılı girişimciliğini etkin çevrecilikle kaynaştırarak doğal yaşamın korunmasını ve doğru yönetimini yaşamı boyunca bitmez tükenmez bir enerji ile desteklediğinden ve savunduğundan dolayı2012 Onur Ödülüne lâyık görüldü’’.

  İlgili KonularAvrupa
  Hayrettin Karaca ile birlikte Türkiye çevre hareketi 12 yılda ikinci kez ödüllendirilmiş oldu.

  Alternatif Nobel Ödülü 2000 yılında da siyanürlü altın madenciliğine karşı mücadele eden Birsel Lemke’ye verilmişti.

  Hayrettin Karaca, başarılı bir işadamıyken, 50’li yaşlarında Anadolu’yu gezmeye başlamış, bitki örtüsünden ve ağaçlardan örnekleri Yalova’daki çiftliğinde yetiştirmişti.

  Anadolu’daki bütün bitkilerden ve ağaçlardan yetiştirdiği örneklerle zamanla dünyadaki bütün botanikçilerin bildiği arboretumu oluşturdu.

  Anadolu’yu gezdiği sırada, suların hoyratça kullanıldığını, ormanların tahrip edildiğini ve erozyon yüzünden toprak kaybedildiğini fark eden Karaca çevre hareketi başlattı.

  1992’de sanayici arkadaşı Nihat Gökyiğit’le birlikte Tema Vakfı’nın kuruluşuna öncülük etti.

  Hayrettin Karaca, daha önce de birçok ödüle lâyık görülmüştü.

  Beş Türk üniversitesinden fahri doktorluk ünvanı bulunan Karaca BM Çevre Programı’nın "Global 500 Roll of Honor" adlı ödülünü, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin ‘’Çevre Ödülü’’nü, Lions Club’ün "Melvin Jones Ödülü"nü, Çevre Bakanlığı’nın "En Büyük Hizmet Ödülü"nü ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülü’nü kazanmıştı.

  Pekçok bilimsel topluluğun üyesi olan Hayrettin Karaca, Uluslararası Dendroloji Topluluğu'nun da başkan yardımcılığını yaptı.+ Yorum Gönder
birleşmiş milletler çevre ödülünü kim almıştır,  birleşmiş milletler çevre ödülü kazanan
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi