Doğum oranı farklılığında etkili olan faktörler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Doğum oranı farklılığında etkili olan faktörler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Doğum oranı farklılığında etkili olan faktörler

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: doğum oranı farklılığında etkili olan faktörler

  Beslenme ve barınma şartlarının iyileşmesi: Fen ve teknolojideki gelişmelerle birlikte tarımda makineleşme, sulama, gübre kullanımı, bitki hastalıklarına ve zararlılarına karşı tarımsal ilaç kullanılması, yüksek verimli bitki türlerinin geliştirilmesi gibi nedenlerle besin üretimi artmıştır. Besinlerin çeşitliliği ve uzun süre saklama imkânları artmıştır. Bütün bunlar, insanların eskiye oranla sağlıklı gıdalarla daha iyi beslenmelerini sağlamıştır. Alt yapının geliştirilmesi ve sağlıklı konutların yapılmış olması insanların barınma şartlarını iyileştirmiştir. Bunların hepsi insanın sağlıklı yaşamasını ve uzun ömürlü olmasını sağlayan etmenlerdir.

  Tıptaki ilerlemeler: Tıptaki ilerlemeler sayesinde yapılan çalışmalar hastalıklarla mücadeleyi kolaylaştırmış ve ortalama ömrü uzatmıştır. Bu da insan ömrünü uzatan ve dünya nüfusunu artıran bir etmendir.

  Salgın hastalıkların önlenmesi: Toplu ölümlere yol açan veba, verem, çiçek, kızamık, kolera, vb. hastalıkların önlenmiş olması da dünya nüfusunun artmasına neden olmuştur.

  Teknolojinin gelişmesi ve ülkelerin gelişmişlik düzeyleri: Gelişmiş ülkelerde refah düzeyinin artması ve gelişen teknoloji ile etkili doğum kontrol yöntemlerinin yaygınlaşmış olması nüfus artışının kontrol altına almasını sağlamıştır.

  Eğitim düzeyinin yükselmesi: Toplumda eğitim düzeyinin yükselmesi çok çocuk yapma geleneğini değiştirmiştir. Bu da nüfusun artış oranında etikili olmuştur.

  Ülkelerin nüfus artırıcı ya da dengeleyici nüfus politikaları: Avrupa’nın bir çok ülkesi, Çin, Japonya ve Türkiye gibi ülkeler uyguladıkları nüfus politikalarıyla nüfus artış hızını dengelemeyi sağlamışlardır. Bu tür uygulamalara çok sayıda ülkenin katılması dünya nüfus artıl oranı ve dünya nüfusu üzerinde etkili olmuştur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi