Evliliğe karar vermede etkili olan faktörler nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Evliliğe karar vermede etkili olan faktörler nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: evliliğe karar vermede etkili olan faktörler nelerdir

  evliliğe karar vermede etkili olan faktörler

  * Öncelikle kişilerin bu sorumluluğu duyacak yaşta olmalarını gerektirir. Evliliğin mutlu, huzurlu, uzun ömürlü olması ve olabilecek çocuğun sorumluluğunun taşınabilme-si için kişilerin yaşları yasal sınırların üzerinde olmalıdır. Eşlerin davranışları, zevkleri ve beklentilerinde aşırılıkların olmaması için aralarındaki yaş farkının da fazla olmaması gerekir.

  * Evlenmeye hazırlanan insanlar, evlilik yaşına gelmiş olmakla birlikte aynı fiziksel olgunlukta olmayabilirler. Bu ne-denle evlilik için belirli bir yaşa erişmiş olmanın yanında, bedensel olarak da yeterli gelişimini sağlamış, yani fiziksel olgun-luğa erişmiş olmak önemli ve gereklidir.

  * Evliliğe hazır oluşla kişilerin duygusal ve sosyal olgunluğa erişmiş olmaları birbirleriyle ilişkilidir. Evliliğin gerek-tirdiği sorumlulukları yerine getirebilmesi için kişilerin olgunlaşmış; beceri, yetenek ve hoşgörü yönünden yeterli düzeye ulaş-mış olmaları gereklidir.

  * Ailenin beklentilerini gerçekleştirebilmesi için belirli bir ekonomik güce (gelire) sahip olması gerekir. Yeterli ekono-mik güce sahip olamayan insanlar, gereksinimlerini beklentileri doğrultusunda karşılayamazlar. Bu da özellikle evliliğin ilk yıl-larında evlilik birliğini tehlikeye düşürür ya da başkalarına bağımlı kılar. Bu nedenle evliliğe hazır olabilmenin bir koşulu da ekonomik olgunluktur.

  * Başarılı bir aile birliğinin kurulabilmesi için kişilerin sosyal çevreleriyle ilişkilerinin sağlıklı olması gerekir. Bu yüzden evliliğe hazır olma ile sosyal olgunluk ve eşlerin kültürel yapıları ilişkilidir. Çünkü sosyal kurallara uyum sağlayamayan bireyler evliliğin kurallarına uymakta da güçlük çekerler.

  * Evliliğin zamanı ve biçimine karar vermede, kişilerin öğrenimi yanında erkeklerin askerlik durumları da etkilidir. Evliliğin özellikle ilk yıllarının sorunsuz geçirilebilmesi için evlilik kararından önce öğrenimlerinin tamamlanmış olması, eğitim düzeyleri arasında çok fark olmaması, askerliğini yapmış, meslek sahibi olmuş olması gerekir.

  * Kalıtsal hastalıklardan olan hemofili, renk körlüğü, yarık dudak gibi rahatsızlıkların görülmesi çoğunlukla yakın ak-raba evlilikleri sonucudur. Bu nedenle yakın akraba evliliklerinden kaçınılmalıdır.+ Yorum Gönder
evliliğe karar vermede etkili olan faktörler,  evliliğe karar vermede etkisi olan faktörler,  evliliğe karar vermede etkili olan faktörler nelerdir,  evliliğe karar vermede etkili olan etmenler nelerdir,  insanların evliliğe hazır olması hangi faktörlere bağlıdır
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi