Yakıtların oluşumunda güneş enerjisi nasıl etkili olur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yakıtların oluşumunda güneş enerjisi nasıl etkili olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Güneş Enerjisi,Güneş Enerjisiinden Nasıl Faydalanırız,Güneş Enerjisinin Faydaları Nel

  Güneş Enerjisi
  Gün ışığı ışıma denilen bir enerji türü olarak yeryüzüne ulaşır. Işıma, her biri belirli bir miktar enerji taşıyan fotonlardan oluşur. Güneş ışıması, taşıdığı enerji miktarına (dalga uzunluklarına) göre üç farklı kategoriye ayrılıyor: görünür ışıma, kızılötesi ışıma (ısıl ışıma), ve morötesi, yüksek-enerjili ışıma.
  Solar termal sistemler binalarda su ve havayı ısıtmak için doğrudan ısıl ışımayı kullanırlar. Tatil yerlerinde düzlemsel güneş kolektörlerine rastlamışsınızdır. Yeryüzüne düşen güneş ışığı fazla yeğin değildir. 500 W'lık bir soba metre kareye 25 kW ışık yeğinliği gerektirirken, ancak metre kare başına yaklaşık 12 kW ışık düşer. Dolayısıyla güneş ışığının toplanması gerekir. Solar termal sistemler bunu havuzlarıyla ya da heliostat denilen ayna düzenekleriyle yaparlar. Toplanan enerji ısıtmak ya da elektrik üretmek için kullanılır. Ayna sistemiyle 30000C'lik sıcaklığa ulaşılabiliyor.
  Solar elektrik sistemler güneş ışığını, güneş ya da fotovoltaik hücreler denilen cihazlarla elektrik enerjisine dönüştürüyorlar. Fotovoltaik terimi oluşturan 'foto', Yunanca ışık anlamına gelen "photo" sözcüğünden geliyor. "Volt" ise elektrik potansiyeli birimi, ilk pili bulan Alessandro Volta'nın soyadından geliyor. Fotovoltaik (FV) hücre, diyot gibi yarıiletken bitişim yoluyla güneş ışığını elektriğe dönüştürür. FV hücresine çarpan her foton, kendi enerjisini yarıiletken atoma verirken, hücredeki elektronlardan birini koparır. Küçücük de olsa, tek hücreye çok sayıda fotonun çarpacağını hayal etmek zor değil. Bu elektronları bir telle yönlendirseniz elektrik akımını elde etmiş olursunuz. Çok sayıda hücreyi paralel bağlayarak, elde edeceğiniz akım miktarını, seri bağlayarak gerilim miktarını dilediğiniz kadar büyütebilirsiniz (Figüre 2.).
  Hesap makinesinden, koca bir elektrik santralına kadar çeşitli boyutlarda üreteç imal etmeniz mümkün. Bugün 400 Mw gücünde fotovoltaik elektrik üretilebiliyor. 10 Mw'lık enerjinin 10 000 hanenin ihtiyaçlarını karşılayabildiğine dikkat edilirse, gelecek açık görünüyor. 2003 yılında bunun ikiye katlanacağı, 2010 yılında 5 000 Mw'a çıkılabileceği kestiriliyor. Bu 7 milyon insanın ihtiyacına denk düşüyor.
  Güneş enerjisi bedavadır ama üretilmesi bir maliyeti gerektiriyor. Bireysel kullanım bakımından güneş elektriği üretmek pahalıdır. (50 W üreten bir sistem kurmak 300 Dolara mal oluyor.) Ama büyük santrallar, şu sırada kömür santrallarıyla yarışabilmektedirler. Giderek maliyetinin düşeceğine kesin gözüyle bakabiliriz. Şimdilik güneş santrallarının kurulum maliyetleri yüksektir. Ama bunu bütün fosil yakıt kullanan otomobillerin elektrik kullananlarla değiştirilmesinin maliyetine benzetebilirsiniz. Oysa, verilen hasrın giderilmesi ve alınacak önlemlerin maliyeti de hesaba katılırsa, fosil enerjisi dünyanın en pahalı enerjisidir. Tertemiz bir havayı solumak, çeşmenizden güvenle içebileceğiniz tatlı bir suyun akmasını istemez misiniz. Her çeşit hayvan ve bitkinin tehdit altında olmadan yaşayabildiği yem yeşil bir dünya istemez misiniz. Çocukların yeşillikler içerisinde cıvıl cıvıl koşuşturmasını istemez misiniz. Sigara üreticileri, sigaranın sağlığa zararlı olduğunu kabul ettiler, aynısını otomobil üreticilerinden de beklemenin zamanı gelmedi mi sizce. Sistem bir kez kuruldu mu, elektrikli otomobilinizi, solar bir istasyondan bedava denilecek bir karşılıkla doldurabileceksiniz. Yeni bir kömür santralı kurmak yerine belki evinizin çatısına siz bir küçük santral kurabileceksiniz.
  Sadece birincil güneş enerjisiyle yetinmek gerekmiyor, çetitli enerji üreteçlerini bir tebekede birlettiren hibrid sistemler kurulabilir. Fotovoltaik üreteçler, rüzgar türbini, geotermal santral, gelgit santralı, biyomes dönüştürücüleri gibi, coğrafyanın koşullarınca belirlenecek diğer enerji üreteçleriyle birlikte çalıştırılabilir. Bu ikincil enerji kaynakları da güneş enerjisi kadar temiz ve güvenilirdir.
  7 Yeryüzünün iklimini belirleyen en önemli şey, sera etkisi diye bir olgu... Sera etkisi yeni bir olgu değil; dünyanın oluşumundan bu yana hükmünü sürdürüyor. Fosil yakıtları olan kömür, petrol ve doğal gaz onun yaratıcıları... Bu etkiyi doğuran atmosfer bileşimindekilerden birincisi su buharı. Fakat ikincisi yani en önemlisi karbon dioksit. Bir takım başka gazlar da var, tabii... Bunlar sayesinde dünyanın ısısı bir sera gibi muhafaza ediliyor... Sera etkisi olmadan dünyamız yaşayamaz... Olmasaydı ne olurdu?
  a. Ke sera sera?
  b. Dünyanın yüzey sıcaklığı -20 derece olurdu.
  c. Okyanuslar buz tutardı.
  d. Sonuçta dünyada yaşam olmazdı.

  8 Fosil yakıtını vahşice kullanmaya devam eden toplumların atmosfere salacağı karbon dioksit, sera etkisinde önemli bir değişiklik yaratacak mı? Fosil yakıtlarının insanlar tarafından kontrolsuz tüketimi küresel ısınmaya yol açıyor. Sera etkisi zorlanarak fazla ısınmaya neden olunuyor... Yani yararlı olan şey zarara dönüştürülüyor... Isı bölgelere göre 1-3,6 derece yükselecek. Böylece 21’inci yüzyıldaki ısı değişikliği gezegenin son 10 bin yıllık tarihinde meydana gelen rakamı aşacak. Deniz seviyesi 15-99 santimetre yükselecek. Bu durum dünyanın alçak bölgelerinde yaşayanları ciddi biçimde tehdit edecek. Peki, bilginlere göre küresel ısınma neye yol açacak?
  a. Krize
  b. Vurdumduymazlığa
  c. İktidarsızlığa
  d. El Nino gibi doğal afetlere

  SERA ETKİSİ
  Gerçekte Sera Etkisi doğal ve yararlı bir olgudur. Bugün bir tehdit oluşturmasının tek sebebi ise insan aktivitelerinin etkiyi arttırmış olmasıdır.Güneş ışınlarının büyük çoğunluğu atmosfere girer ve yerkürenin yüzeyine ulaşır, yerkürenin yüzeyi ısınınca bir ayna gibi bu ışınları yansıtır. Amosferde bulunan belirli gazlar bu yansıyan ışınları emer tekrar yeryüzüne doğru yansıtırlar ve böylece bir sera gibi ısının muhafaza edimesini sağlarlar. Bu özellikten dolayı yeryüzündeki ortalama sıcaklık 15 C derecedir, sera etkisi olamasa yeryüzündeki sıcaklık -18 C derece olacaktır.Mevcut durumda ise insanların aktiviteleri sonucunda özellikle de daha fazla CO2 gazı üretilmesinden dolayı, atmosferin yapısında değişiklikler meydana gelmiştir. Bu sebepten dolayı da Sera Etkisi artmış yerkürenin devamlı olarak daha fazla ısınmasına yol açmıştır. Sıcaklıkların yükselmesi ile kıtasal buzullar erimeye, deniz seviyesi yükselmeye, yerkürenin bazı bölgeleri sular altında kalmaya başlamış, ekolojik dengesizlik insan topluluklarının kültürlerini etkileyecek boyutlara ulaşmıştır. Karşı karşıya kalmış bulunduğumuz bu tehditin ortadan kaldırılabilmesi icin sera etkisi yaratan gazların yayılmasını engellemek zorunludur. Bir diğer gereklilik ise Peugeot nun katkılarıyla yapıldığı gibi karbon kuyularının oluşturulmasıdır.
  Ozon daha da delinecek
  Ozondaki açılma, sera etkisi yaratan gazlar nedeniyle aratarak sürecek.+ Yorum Gönder
fosil yakıtların oluşumunda güneş in enerjisi varı,  hangifosil yakıtlar enerjisi en yüksektir fosil yakıtlar,  dünyanın oluşumunagüneşin etkisi,  rüzgarın oluşumunda güneşin etkisi var mıdır,  güneş enrrjisi kömür oluşumuna etkisi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi