Çimlenme ve organik tarım ile ilgili bilgiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çimlenme ve organik tarım ile ilgili bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çimlenme ve organik tarım ile ilgili bilgiler





 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye





  Cevap: çimlenme ve organik tarım ile ilgili bazı bilgiler

  Çimlenme , tohumdaki embriyonun uygun şartlar bulunca, gelişerek ana bitkiye benzer bitki vermek üzere tohumdan çıkıp serbest hale geçmesi. Tohum olgunlaştıktan sonra çimlenene kadar çok az su ihtiva ettiğinden bu esnada hayat olayları çok yavaş olur. Tohumun bu haline uyku hali de denir. Tohumlar çimlenme özelliğini kaybetmeden senelerce uyku halinde kalabilirler.

  Çimlenme ile birçok fizyolojik olaylar ortaya çıkmağa başlar. Mesela 25°C’de tohumun şişmesinden 12-14 saat sonra tohumun embriyonunda, hem hücre bölünmeleri, hem de hücre uzamaları teşekkül eder. Çimlenmede en tipik metabolik değişmenin, solunum şiddetlenmesi olduğu ortaya konulmuştur. Bezelye tohumlarında, şişmeden 2-4 saat sonra çok açık solunum şiddetlenmesi gözlenmiştir. Ayrıca çimlenme ile enzimler de yüksek bir faaliyet gösterirler. Yalnız esas olarak tohumlu çimlenmenin açık olarak ortaya çıkması için öncelikle tohum tarafından su emilmesi gerekmektedir. Tohumun suyla şişme ve hacmin artışı sonucu tohum gömleği yırtılır. Birçok tohumlarda ise embriyo kökçüğü tohum gömleğini yırtar ve kökçük dışa uzanarak çimlenmenin gözle görünen ilk nümunesini gösterir. Çimlenme ile tohumun yağ, protein gibi maddelerinde azalma görülür. Çimlenmenin biraz ilerlemesi ile ilk kök, hızla toprakta büyür ve yan kökler ile kök tüyleri bakımından gittikçe zenginleşir. Bundan sonra açığa çıkan fidecikte tipik dış farklılıklar görülmeye başlar.

  Çimlenmeye doğrudan doğruya veya dolaylı olarak etki yapan dış ve iç şartlar vardır. Bu şartlar; su, ısı, oksijen, tohum gömleğinin yapısı, kimyasal madde etkileri olarak sayılabilir. Kafi miktarda ısı, nem ve oksijen biraraya gelmedikçe çimlenme başlamaz.

  Organik tarım
  Ürün yetiştirilmesi, toplanması, hasat, kesim, işleme, tasnif, ambalajlama, etiketleme, muhafaza, depolama, taşıma ile ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan diğer işlemlerde, kimyasal madde veya tarım ilacı kullanılmadan yapılan tarım "organik tarım" olarak tanımlanır.

  Tüm işlemler, yeterliği onaylanmış kurum ve kuruluşlar tarafından; kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarının, laboratuvarların ulusal ve uluslararası kabul görmüş teknik kriterlere göre değerlendirilmesi, yeterliğinin onaylanmasını ve düzenli aralıklarla denetlenmesi söz konusudur.

  ETO Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği'nin web sitesinde yapılan tanıma göre; "ekolojik tarım, tarımsal üretimde yanlış uygulamalar sonucu bozulan doğal dengeyi korumayı amaçlayan alternatif bir üretim yöntemidir. Bu yöntemde sentetik gübre, ilaç, büyüme maddeleri ve genetik yapısı modifiye edilmiş organizmalar (GMO) kullanılmadan verim ve kalite sürekliliği sağlanır."







 3. 3
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler! çok işime yaradı.







 4. 4
  Ziyaretçi
  tesekkürler

+ Yorum Gönder
çimlenme ve organik tarım,  çimlenme ve organik tarım nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi