Besin içerikleri ve görevleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Besin içerikleri ve görevleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Besin içerikleri ve görevleri nelerdir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: besin içerikleri ve görevleri nelerdir
  besin içerikleri ve görevleri nelerdir  2.BESİN İÇERİKLERİ VE GÖREVLERİ

  Besinler canlılar için çok önemlidir.Yiyecekler birden fazla besin maddesi içerebilir.Ancak içeriğinde en çok hangi besin maddesi bulunuyorsa o grupta yer alır.Besinleri içeriklerine göre karbonhidratlar,proteinler,yağlar,vitaminler,su ve mineraller olarak gruplandırırız.

  KARBONHİDRATLAR

  Makarna,pilav,ekmek gibi besinler enerji sağlar ve bol miktarda karbonhidrat içerir.Karbonhidratlar temel besin maddelerimizdendir.Bunlar vücudumuzda kısa sürede enerjiye dönüşür.

  PROTEİNLER

  Proteinler vücudumuzda yapıcı-onarıcı olarak görev yaparlar.Büyüme,gelişme,yaraların iyileşmesi,vücudün mikroplara karşı iyileşmesi,vücudun mikroplara karşı direnci için proteinlere gerek vardır.

  YAĞLAR

  Fazla enerji gerektiren işler yaptığımızda karbonhidratlardan aldığımız enerji yetersiz kalır.Bu gibi durumlarda gereksinim duyduğumuz enerjiyi diğer bir enerji kaynağı olan yağlardan sağlarız.Yağlar, bitki ve hayvanlardan elde edilir.

  VİTAMİNLER

  Vitaminler , vücudumuzda düzenleyici olarak görev yaparlar.Vücudumuzu hastalıklardan korurlar.Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır.

  SU

  Canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesinde suyun büyük bir önemi vardır.Vücudumuzun yaklaşık %70’i sudur.Su vücudumuzda düzenleyici olarak görev yapar.
  MİNERALLER

  Vücudumuzda düzenleyici olarak görev yaparlar.Mineralleri yediğimiz yiyicek ve içeceklerle alırız.
  [/FONT]+ Yorum Gönder
besin içerikleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi