Dişler neden çürür nasıl tedavi edilir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dişler neden çürür nasıl tedavi edilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dişler neden çürür nasıl tedavi edilir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: dişler neden çürür nasıl tedavi edilir

  Çürük Belirtileri Nelerdir  Dişler Neden Çürür

  Ağızda yer alan bakterilerden meydana gelen bakteri plağı, unlu ve şekerli yiyeceklerin ağızda kalmış olan artıklarından asit oluşturabilir. Söz konusu asitler, dişlerin mineral doksunu çözüp diş minesinin bozulmasına ve sonuç olarak diş çürüğünün başlamasına ve diş doktorlarının kavite adı verdikleri oyuklara yol açmaktadır.

  Uzun seneler, sebebi bilinmeyen bir rahatsızlık olarak görülen diş çürüğü günümüzde birçok sebebe bağlı bir rahatsızlık olduğu anlaşılmıştır. Diş çürümesinin başlıca 3 nedeni vardır. Bunlar;

  1- Bakteri plakları

  2- Karbonhidratlı gıdalar ( şekerli ve unlu gıdalar gibi )

  3- Bünyesel durumlar ( diş yağısı, tükürük bileşimi gibi )

  Diş sağlığı dengeli olan bir insanda bu durumlardan birisinde farklılık yaşanırsa çürük problemi boy gösterir.

  Çürük Belirtileri Nelerdir

  Oyulan ve çürük olan bir diş, koyu renkli olan boşluğu ile kolay bir şekilde anlaşılır. Ancak bazen çürük çukuru gizli olur ve diş doktoru sadece diş röntgeni gibi aletler ile teşhis koyabilir.

  Çürükler genellikle, diş tümsekciklerinin birbiri ile kesişmiş olduğu yerde ya da dişin boyun bölümünde görülmektedir. İki dişin arasında kalmış olan gizli çürükler uzun süre anlaşılamaz.

  Diş çürüğünde diş doktoruna başvurulmasını gerektiren en önemli belirti ağrı halidir. Ağrı durumu soğuk, sıcak, tatlı ya da ekşiden meydana gelir. Ağrı şiddeti insandan insana göre değişiklik gösterir ve neden yok olunca ağrıda son bulur.

  Diş Çürüğü Nasıl İlerler

  Çürük, her zaman diş yüzeyinde başlar ve ilerleyip dentin adı verilen tabakaya gider. Dentin, mineden daha çok organik madde içermektedir. Bu yüzden çürük bu tabakada daha fazla yayılıp dentini bir burgu gibi deler ancak çürüğün ilerleme hızı insandan insana ve dişten dişe farklılık göstermektedir.

  Çürükten Nasıl Korunulur

  Çürüklerden korunmak için yapılması gereken ilk şey diş doktoruna gitmek ve onun önerilerine uymaktır. Diş çürüğünden korunabilmek için aslında bir insanda kişisel irade olmalı ve her insanın sağlan diş ve sağlam ağzın getireceği rahatlığın bilincinde olması gerekmektedir
+ Yorum Gönder
dişler neden çürür nasıl tedavi edilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi