Yağlar karbonhidratlar proteinler hangi besinlerde bulunur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yağlar karbonhidratlar proteinler hangi besinlerde bulunur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yağlar karbonhidratlar proteinler hangi besinlerde bulunur

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Yağlar karbonhidratlar proteinler hangi besinlerde bulunur

  Karbonhidratlı Besinler:

  Unlu mamuller, baklagiller, patates, tatlılar, şekerler, muz, elma karbonhidratça zengin besinlerdir. İşlenmemiş, doğal karbonhidrat kaynakları olan kepekli doğal un, taze sebze ve meyveler; işlenmiş beyaz şeker, beyaz un, patates cipsi gibi besinlere göre daha sağlıklıdır.

  Protein içeren besinler:

  Hayvansal ürünlerden kaynaklanan proteinler, süt ürünleri, her türlü et, balık, sakatat ve yumurta gibi besinlerde vardır.
  Bitkisel ürünlerden kaynaklanan proteinler, baklagiller, tahıllar, kuruyemişler gibi besinlerde vardır.

  Besinlerden elde ettiğimiz tüm proteinler aynı kalitede olmayabilir. Zorunlu amino asitleri az olan ve zor sindirilen proteinler kalitesi az olan proteinlerdir. Aminoasitlerin tamamını yeterli oranda barındıran ve kolay bir biçimde sindirilen proteinler ise kalitesi yüksel olan besinlerdir. Bunlar hayvansal proteinlerdir.

  Vitaminler:

  Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan organik bileşiklerdir. Vitamin Latince yaşam anlamına gelen “vita” sözcüğünden kaynaklanır. Vitaminler yağda ve suda eriyenler olarak iki gruba ayrılır .
+ Yorum Gönder
yağlar hangi besinlerde bulunur,  yağ karbon hidratlar hangi besinde bulunur,  yağ hangi besinlerde bulunur,  protein karbonhidrat yağ hangi besinlerde bulunur,  protein karbonhidrat ve yağların görevleri hangi besinlerde bulundukları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi