Yağmur kar dolu buz sis ve bulut nasıl oluşur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yağmur kar dolu buz sis ve bulut nasıl oluşur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yağmur kar dolu buz sis ve bulut nasıl oluşur

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: yağmur kar dolu buz sis ve bulut nasıl oluşur

  Yağmur Oluşumu - Kar Nasıl Oluşur? Dolu Oluşumu - Sis Ve Çığ Hangi Şartlar Altında Yeryüzüne İner?


  Yağmur Oluşumu:
  1.Evre : Okyanuslardaki köpüklenme ile oluşan sayısız hava kabarcığı sürekli ortaya çıkmakta ve su zerreleri sürekli olarak gökyüzüne fırlamaktadır. Tuzca zengin olan bu zerreler daha sonra rüzgarlarla taşınır ve atmosferde yukarılara doğru yol alırlar. Aerosol adı verilen bu küçük parçacıklar "su tuzağı" adı verilen bir mekanizmayla yine denizlerden yükselen su buharını kendi çevrelerinde minik damlalar halinde toplayarak bulut damlalarını oluştururlar.
  2.Evre : Tuz kristallerinin ya da havadaki toz zerrelerinin etrafında yoğunlaşan su buharı sayesinde bulutlar oluşur. Bunların içindeki su damlacıkları çok küçük olduklarından (0.01 ile 0.02 mm çapında) havada asılı kalırlar ve göğe yayılırlar. Böylece gök bulutlarla kaplanır.
  3.Evre : Tuz kristallerinin ve toz zerreciklerinin etrafında biraraya gelen su parçacıkları iyice yoğunlaşarak yağmur damlalarını oluştururlar. Böylece havadan daha ağır bir konuma gelen damlalar buluttan ayrılarak yağmur biçiminde yere düşmeye başlarlar.
  Kar;
  Kar yağışı genellikle hava sıcaklığı -4 °C ilâ -20 °C arasındayken olur. Bu yağış sıcaklık sıfırın altında birkaç derece olduğunda ağır nemli ebatları bir santimetreye ulaşan parçalar halinde gerçekleşir. “Lapa lapa kar yağması” tabiri bu durum için kullanılır. Atmosfer ile toprağın sıcaklıkları eşit olursa yüzeye ulaşan kar hemen erimez. Toprak sıcaklığı atmosfer sıcaklığının üzerinde ise yere düşen kar kısa sürede erir.

  Dolu;
  Yağmur damlaları fırtına nedeniyle donar. Yere doğru inerken hava akımları bunları bir aşağı bir yukarı sürükleyerek daha büyük buz parçaları hâline getirir. Ağırlaşan buz parçaları yere düşer. Buna dolu denir.

  Sis;
  Sis yatay görüş mesafesini 1 km'nin altına düşüren meteorolojik bir olaydır. Stratus bulutunun yerde veya yere yakın seviyede oluşması olarak da bilinir. Yerle temas eden hava içindeki su buharının yoğuşması veya donarak kristalleşmesi sonucu ortaya çıkan çok küçük su damlacıkları veya buz kristallerinden meydana gelmiştir. Sis içinde çisenti biçiminde çok hafif yağış olabilir. Zirai açıdan faydalı olduğu kadar güneşe engel olduğu için deniz kara ve hava ulaşımında büyük ölçüde olumsuz etkileri de görülmektedir.

  Çığ;
  Çığ genellikle bitki örtüsü olmayan engebeli dağlık ve eğimli arazilerde vadi yamaçlarında tabakalar halinde birikmiş olan kar kütlesinin iç ve/veya dış kuvvetlerin etkisi ile başlayan bir ilk hareket sonucu(tetiklenen)yamaçtan aşağıya doğru hızla kayması olarak tanımlanır.

  Çığ kısaca kar tabakası veya tabakalarının iç ve dış kuvvetler etkisi ile yamaç eğim yönünde gösterdiği akma hareketidir. Kar tabakalarının birbirlerinden farklı özellikleri olacağından; çığ bazen diğer bir tabaka üzerinde kayan bir tabaka veya tabakalar ile veya tüm tabakaların zemin üzerinde topluca kaymaları sonucunda oluşur. 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok teşekkürler 4. 4
  Ziyaretçi
  yağmurun oluşumu suyun bulutlardan sıvı veya katı halde bırakılması olarak tanimlanmaktadir Havanın sıcaklığına göre yağmur değişik haller almaktadır Suyun bulutlardan yağmur sulusepken kar yada dolu


  şeklinde yeryüzüne bırakılmasıdır Bu durum atmosferik suyun yeryüzüne geri dönüşünün başlıca yoludur Çoğu zaman sıklıkla yağmur şeklinde düşer

+ Yorum Gönder
buzun oluşumu kısaca,  yağmur kar buz sis ve bulut oluşumu,  yağmur kar dolu buz sis ve bulut nasıl oluşur,  buzun oluşumu,  buz oluşumu kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi