Hukukun üstünlüğü ilkesi ne demektir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hukukun üstünlüğü ilkesi ne demektir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hukukun üstünlüğü ilkesi ne demektir

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: hukukun üstünlüğü ilkesi ne demektir

  Hukuk” neden her şeyin “Üstünde”UkukHukdir?

  Soru bu…

  “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletin” ise, üstün olan “Millet”in verdiği kararlar mıdır, yoksa “Hukuk”un verdiği kararlar mıdır?

  Arkasından gelen soru da bu…

  “Millet, neyi nasıl isterse yapar” mı?

  Bu sorulardan sonra, konun içeriğine girmeye başlayalım.

  “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletin” olduğu, devletimizin “Şekli” ile yani “Cumhuriyet” ile kabul edilmiştir. Cumhuriyet yönetimi, cumhurun, yani “Millet”in kendini yönetmesi olarak kabul edilmiştir.

  Diğer taraftan, şekli “Cumhuriyet” olan devletimizin nitelikleri de “Laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti” olarak ortaya konulmuştur.

  Demek oluyor ki, millet, egemenliğini kullanırken belirlenmiş kurallara göre hareket edecektir. Kurallar ise yazılı olarak ortaya konulurken, adına da “Yasa” deniliyor.

  Millet, bu yasalar çerçevesinde “Egemenliğini” nasıl kullanacağını ortaya koyuyor.

  İşte bu nedenle…

  Anayasa, siyasi partiler yasası ile seçim yasası, egemenliğini kullanmasının garantisi olması bakımından son derece önemlidir.

  Yine Anayasa ve Anayasa’ya aykırı olmayacak şekilde hazırlanacak diğer yasalar ile de millet, “Haklarını” özgürce kullanabilecektir.

  Yine yasalar, kişinin da haklarını korumak bakımından son derece önemli vazgeçilmez olgudur.

  Yönetenler de yönetilenler de, neyi nasıl ve hangi koşullar altında, haklarını ve görevlerini de nasıl yapacaklarını, yazılı kurallar, yani yasalar içerisinde yapmak zorundadırlar.

  Herkes yasalar önünde “Eşit”tir ve hiç kimse, yasaların kendine vermediği işlemleri yapamaz. Bir başka deyişler, yasalardan alınmayan yetki ve güç, kabul edilemez.

  Görüldüğü gibi, millet, egemenliğini kullanırken “Hukuk” içinde davranmak ve “Hukuk” düzenine uymak zorundadır. Hak ve özgürlüklerini, en sağlıklı ve biçimde ancak “Hukuk” düzeni içinde kullanabilir ve kendisini de “Hukuk” içinde koruyabilir.

  Hiç kimsenin “Millete” ve dolayısıyla da “Hukuk”a rağmen “Ben yaptım, oldu…” tavrı içinde olması mümkün değil.

  İngiltere Kraliçesi’nin Türkiye’yi ziyaretine, İngiltere Dışişleri Bakanı da eşlik etmiş. İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile görüşmesinin sonunda yaptığı basın toplantısında, AKP hakkındaki kapatma davasına İngiltere hükümetinin sıcak bakmadığı mesajını, "Hükümetler halklar tarafından seçilir, yargıçlar tarafından değil" diyerek vermiş.

  “Hükümetlerin” yargıçlar tarafından değil de “Halklar” tarafından seçileceği, bizde Anayasa, siyasi partiler yasası ve seçim yasaları ile belirlenmiştir. Yargıçların bu bağlamda “Hükümet” seçtikleri veya “Hükümet” indirdikleri söz konusu değildir.

  Ancak, yargıçların her kararın başında “Millet adına karar vermeye yetkili…” diyerek karar oluştururken, yasaları göz önüne alır ve yine yasaların kendilerine verdiği yetki içerisinde “Karar” verirler. Verdikleri karar için de “Hükümeti yargı seçemez” diye bir yorum çıkarılamaz.

  Çünkü…

  “Yürütme” yetkisini kullanan “Hükümetler” de Anayasa ve yasalardan almadıkları hiçbir yetkiyi kullanamazlar. Ayrıca da yaptıkları uygulamadan dolayı “Yargı” denetimine bağımlıdırlar.

  Bir başka açıdan baktığımızda, siyasi partiler de çalışmalarını yine “Yasa”ya bağımlı ve uygun yapmak zorundadırlar ve bu açıdan da “Yargı denetimine” bağımlıdırlar.

  Yargının “Yasalar içinde kalmak kaydıyla” denetim yapmasını ve “Millet adına karar” vermesini "Hükümetler halklar tarafından seçilir, yargıçlar tarafından değil" şeklinde değerlendirilmesi, “HUKUK DEVLETİ” ilkelerine uygun değildir.

  Ayrıca “Millet” egemenliğini “Hukuk” içinde kullandığına göre “Hukuk” bazıları yanlış yorumlama gayreti içinde olsa da, ”Her şeyin üstünde”dir.

  Ve işte bütün bu nedenlerle ve herkese, her zaman gerek olan “Hukuk”un, her şeyin üzerinde olduğunu savunuyoruz ve savunmaya da bu nedenlerle devam edeceğiz.+ Yorum Gönder
hukukun üstünlüğü nedir,  hukukun üstünlüğü ilkesi nedir,  hukukun üstünlüğü ne demektir,  hukukun üstünlüğü ilkesi ne anlama gelir,  hukukun üstünlüğü ne demek
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi