Teknolojik gelişmelerin insan yaşantısına olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Teknolojik gelişmelerin insan yaşantısına olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Teknolojik gelişmelerin insan yaşamına olumlu ve olumsuz etkileri

  Olumlu Etkileri
  Mal ve hizmetlerin üretimini arttırdı . Teknolojik gelişmeler hem bir üretilen malların miktarını hem bir de insanları amaçlı yapılan hizmetlerinve kalitesi arttırır . Örnek olarak el tezgahlarından atölye çağdaş fabrikalara geçiş teknolojik makinalar yapımı destekler .
  Yeni iş sahaları oluşur Teknolojik gelişmeler eşliğinde yeni iş sahalarını oluşturur . Örnek cep telefonu ve PC alanında meydana gelen gelişmeler eşliğinde yedek parça tamir vb sektörlerin gelişmesini tetiklemiştir . İnternet yeni bir sektör olarak karşımıza çıkar . Daha çok yüksek bir yaşam standardı ortaya çıkar Teknolojik gelimeler vatandaşlar amaçlı büyümek ve dünyaya açılmak buna benzer imkanlar sunar insanların pazar kapasitesi büyür mevcut teknolojik gelişmeler ve hizmetler yeni iş sahaları yeni kazançlar demektir . Tüm bu gelişmeler tüketimi arttırır buda insanların gelir yapılarına yansıyarak yaşam standartlarını yükseltir…
  Mal ve hizmetleri üretmek amaçlı gerek kalan iş gücü miktarını azaltır . Bu madde bilhassa gelişmiş ülkelerde bir avantaj olarak karşımıza çıkar çünkü bu ülkelerde işgücü sıkıntısı vardır bilhassa nüfus yapıları da dikkate alınırsa avantajdır . İş gücü sıkıntısı kalan yerlerde yapımı desteklemek amaçlı mevcut teknolojik gelişmeler yapımı hızlandırır iş gücü açığını kapatarak yapımı destekler . .

  Olumsuz Etkileri
  Çevre sorunları Teknolojik gelişmeler eşliğinde yeni çevre sorunlarına yol açar . Çabuk üretim eğer ki mevcut kalite ortamını oluşturamazsa eşliğinde çevre kirliliği naturel dengenin bozulması buna benzer neticeler doğurur .
  İşsizlik Ülke nüfus yapısı düşünüldüğünde kalabalık nüfus yapısına sahip ülkelerde teknolojik gelişmeler eşliğinde işgücü açığını kapatarak işsizliğe yol açar . Tekrardan bölgelerdeki teknolojik gelişmeler ve göç sonrasında mevcut bölge göç eden nüfusu kaldıramaz sonuç tekrardan işsizliktir .
  Doğal kaynakların tükenmesi Teknolojik gelişmeler seri yapımı destekler insanların yaşam standartları amaçlı üretilen ürünler tüketimi hızlandırır . Tüm bu üretim faaliyetleri amaçlı kullanılan naturel kaynakların ek olarak çabuk ve ek olarak birçok kullanılması dünyadaki naturel kaynak rezervini hızlandırır . Yakıt üretimindeki yükseliş naturel gaz tüketimi yeşil alanların orman alanlarının tahrip edilmesi örnek verilebilir .
  Sosyal ve psikolojik sorunlar Hızlı gerçekleşen teknolojik gelişmeler toplumun bu teknolojik gelişmelere yak uyduramaması farklı psikolojik sıkıntıları eşliğinde getirir . Örnek web kullanıcıların bunu saplantı haline getirip gününün büyük bölümünü PC en başında geçirmesiCinnet geçirme vakalının artması
 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok yardımcı oldunuz çok sağolun elleriniz dert görmesin 4. 4
  Ziyaretçi
  Teknolojinin Yararları ve Zararları Kısaca Maddeler Halinde konusu Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir Kısaca Maddeler Halinde

  Teknolojinin yararları;

  - İnternet aracılığıyla dünyanın diğer ucundaki bilgiye ulaşabiliriz.

  - Teknoloji sayesinde insanların yaşam standardı arttı. İnsanlar teknoloji sayesinde işlerini daha hızlı ve yorulmadan yapabiliyorlar çünkü bir çok makine insan hayatına girdi.

  - Teknoloji tıp alanını da ileri seviyeye taşımıştır. Tıpta ilerleyen teknoloji sayesinde insanların hastalıkları daha hızlı şekilde saptanıp tedavi edilebiliyor.

  - Eğitim alanında teknolojinin gelişmesiyle birlikte eğitim daha da kolaylaşmış ve modernleşmiştir.

  - Teknolojinin sayesinde matbaa gelişmiştir böylece insanlar duygu ve düşüncelerini daha kolay anlatmıştır. Kitaplar, insanlar için ulaşılmaz bir şey olmaktan çıkmıştır.

  - Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte ulaşım ileri seviyelere çıkmıştır. Eskiden insanlar bir yerden bir yere günlerce yürüyerek ya da hayvanlarla giderken şimdi uçakla dünyanın diğer ucuna bir kaç saatte gidebiliyorlar.

  - Teknoloji, verilere kolay erişebilmemizi sağlar ve insanlara zamandan tasarruf ettirir.

  Teknolojinin zararları;

  - Teknolojinin ilerlemesiyle daha fazla kağıt üretimi için ya da yerleşim yerleri açmak için ormanlar yok ediliyor.

  - Teknoloji silah sanayisi gibi alanlarda da kullanılmaktadır. rnek olarak Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan bombaları örnek olarak verebiliriz.

  - Teknoloji sayesinde yapılan araçların egzoz dumanları temiz havayı her gün biraz daha kirletmektedir.

  - Sanayileşme ile fabrikalar artmaktadır ve fabrikaların bacalarından çıkan dumanlar doğal çevremizi kirletmektedir.

  - Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte makineleşme başlamıştır ve bu nedenle bir çok insan işsiz kalmıştır.

+ Yorum Gönder
teknolojik gelişmelerin yaşantımıza olumlu ve olumsuz etkileri,  teknolojik gelişmelerin insan yaşantısına olumlu ve olumsuz etkileri,  teknolojinin hayatımızdaki olumlu ve olumsuz etkileri,  teknolojinin olumlu ve olumsuz yönleri,  teknolojik gelişmelerin yaşamımızda solunumsistemi olumlu olumsuz etkileri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi