İnsanın ayakları neden yanar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsanın ayakları neden yanar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsanın ayakları neden yanar

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: insanın ayakları neden yanar


  ayaklar neden yanar


  Ayak Yanması Neden Olur Hakkında Bilgi


  Ayak Yanması Nedenleri:

  *Şeker hastalarında sinirlerin etkilenmesi sonucu ayaklarda yanma olabilir. Buna tıp dilinde diyabetik nöropati denir. Bazen şeker hastalığının başlangıcı ayak altlarında yanma ile başlar. Bazen ayak yanması gizli şeker durumunda da ortaya çıkabilir. Uzman bir doktora başvurarak şekerinizi ölçtürmeli ve uygun tedaviye başlamalısınız.

  *B12 vitamini eksikliğinde de ayaklarda yanma olabilir. Diyetle alınan B12 vitamini mideden salgılanan intrensek faktör adındaki bir proteinle birleşerek bağırsaklardan emilir. Besinlerde bulunan B12 vitaminin bağırsaklardan iyi emilmesi, mide, pankreas ve bağırsakların iyi çalışmasına bağlıdır. Günlük B12 vitamini ihtiyacı 2.4 mikrogram kadardır.
  B12 vitamini hayvansal besinlerde yani kırmızı et, tavuk, hindi eti ve balıkta ve çok az oranda sütte ve yoğurtta bulunur. Bitki ve mayada bulunmaz. Bir bardak pastörize sütte 0.9 mikrogram B12 vitamini vardır.

  *B5 vitaminine pantotenik asit adı da verilir. Pantotenik asit besinlerden enerji oluşmasında rol aldığı gibi yaşamsal öneme sahip bazı metabolik olaylarda görev yapar. Hücrelerde koenzim A olarak görev yapar.
  Günlük ihtiyaç 5 mg/gün’dür. Karaciğer, böbrek, maya, fındık, buğday, yumurta sarısı, brokoli, tavuk, balık, mantar, avokado, tam tahıllar, yoğurt ve süt gibi besinlerde B5 vitamini vardır.

  Pantotenik asit eksikliği nadir görülür ve özellikle bağırsaklardan gıda emiliminin bozulduğu durumlarda oluşur. Pantotenik asit eksikliğinde depresyon, kişilik değişimleri, kalp hastalığı, sık enfeksiyon, yorgunluk, karın ağrısı, uyku bozuklukları, uyuşma, karıncalanma, kas güçsüzlüğü ve kramplar olur. Özellikle bacaklarda ve ayaklarda yanma oluşur ki buna ‘’yanan ayak sendromu denir 3. 3
  Ziyaretçi
  Ayaklarım yanıyor bu yazıyı dikkat edeceğim 4. 4
  Ziyaretçi
  Ayak yanması manevi bir şeydir kardeşim. Eğer sonradan oluştuysa bu durum... Yaptığın hataları tekrarlama geçer.
  Şaka gibi ama gerçek, aynı durum bende de vardı ayaklarımın altı cehennem ateşi varmışcasına yanardı. Gitmediğim doktor kalmadı hepsi psikolojik dedi. Birilerinin ahını falan alma kardeşim, bırak ayaklarını 2 yakan 1araya gelmez daha

+ Yorum Gönder
ayaklar neden yanar,  insanın ayakları neden yanar,  ayak altı neden yanar,  ayak neden yanar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi