Mektubun iletişim araçları arasındaki yeri nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mektubun iletişim araçları arasındaki yeri nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: mektubun iletişim araçları arasındaki yeri nedir
  İletişim araçları ve mektup
  Ünal Şöhret Dirlik

  Mektup yazmayı unuttuk gitti. Özlediğimiz, yollarını gözlediğimiz mektuplar yerini E Maillere bıraktı. Haberleşme kısa telefon görüşmelerine kaldı.Telgrafın esamisi bile okunmaz oldu. Hele cep telefonları, onları hiç sormayın. Münasebetsiz Mehmet Ağa oldular.

  Yolda, belde, otobüste, minibüste, lokantada, eğlence yerinde hep cep telefonu var.

  Minibüste açıyor adam telefonu, başlıyor yüksek sesle konuşmaya. Nasılsın? İyi misin? Babam nasıl? Anam nasıl? Kardeşlerim nasıl? Hani bana para gönderecektiniz ne oldu?Çok acele gönderin, bankamatikten çekeyim.

  Bütün kulaklar bu konuşmayı dinlerken orta sıralardan bir telefon daha. Kimin telefonuna kulak misafiri olacağımızı şaşırıyoruz. Bol bol “ by bylar”, “mersiler”, öptümlerle uzayıp gidiyor bu konuşmalar.

  Telefonların bir adabı vardı eskiden, bu telefonlara benzemiyordu. telefonun adabına uyan kimse yok. Kısa konuşulacak, söyleyeceklerini en güzel şekilde ifade edip kısa bir selam faslıyla kapatacaktık hani nerde?

  Vasıtalarda biri size telefon açarsa “şimdi vasıtadayım, ben seni ararım veya beş dakika sonra vasıtan ineceğim, o zaman ben sana açarım” deyip kısa kesecektik ne oldu. Senin sülalenin meselelerini vasıta dolu insana dinletmeye hakkın yok.

  Bayramlarda kaç kişiyi arıyoruz. Kaç kişiye tebrik gönderiyoruz. Nerede eskiden yazdığımız boy boy mektuplar. Hepsi yalan oldu. Gerek duyulmuyor artık. Çok uzaklardaki birine kart gönderme yerine cepten bir mesaj gönderirsin, yeter. Uzun uzun mektupların yerini tutar mı bu mailler, telefonlar.

  Aslında bizi birbirimizden soğutan iletişim araçlarının çoğalması. Çok özledinse telefon, cep telefonu ve konuştuğun kimseyi ekrana getiren telefonlar da var.. Bunlar çağın getirdiği nimetler. Her şeyi kolaylaştıran nimetler. Bizi iki satır mektup yazma alışkanlığından eden kolaylıklar.

  Geçen yıl Ankara’da yaşayan İsa Kayacan’a uzunca bir mektup yazdım, azıcık özendim bir mesele için. Sonra İsa Kayacan bir yazı yazmıştı: “Ünal Hoca’nın mektubu beni duygulandırdı” diyerek. Biz eski kuşağız. “Kısa kesip Aydın Havası olsun” diyemiyoruz. Ama bir gün gelecek, güzel mektupları örnek olsun diye saklayacağız.

  Derken güzel bir mektup aldım, Emekli General sevgili ağabeyim Fazıl Bayraktar’dan. Nail Tan’ın yazdığı, Fazıl Bayraktar’ı anlatan güzel kitapla beraber geldi.İşte mektup dedim kendi kendime. Onu saklama yerine kitap tanıtma yazısından sonra sizinle paylaşmak istedim.İşte bu güzel mektup:

  İzmir, 17.01.2009

  İsmi ile müsemma azizim, muhteremim,

  Hayli zaman oluyor ki merhabalaşamadık. Yaz aylarında memlekete gidiyorum. İzmir’e dönünce de, mâaile rektefe işlemleri için hastanelere taşınıp duruyoruz. Bayramda ve yılbaşında İzmir’de değildim. Gata’da göz ameliyatı oldum. Tekrar gideceğim. Bu nedenle aramızdaki muhaberatta (yeni Türkçesi ile iletişimde) aksaklık oldu.

  Biraz önce Çağrı’daki “Lâf Ebesi” yazınızı okudum. Defterime notlar aldım. Cahit Beğenç’in derlediği tekerlemeler ne kadar güzel. Bunları üreten halkımız çarıklı erkân-ı harp.

  Umarım boş durmuyorsunuzdur. Boş durursanız “Dirlik”siz olursunuz. Bir şeyler üretiyor; Fethiye kültürüne yeni kazanımlar sağlıyorsunuzdur. Size gıpta ediyorum.

  hemşerimiz Nail Tan, hakkımda biyografik bir kitap yayımladı. Kitaptan bir nüsha takdim ediyorum. Eksiklik de var, fazlalık da var. Sağlığımızda naçizane değerimizin takdir edilip böyle bir kitabın yayınlanmış olması ihtiyar gönlümüzü hoşnut kılıyor.Nail bey’e minnettarım.Tetkikinize saygı ile sunulur.

  Fethiye’deki dolu dolu yaşamınızda size bol ilhamlar, gürül gürül sağlıklar dilerim aziz, muhterem şairim.

  Fazıl Bayraktar


  Adres: Fazıl Bayraktar

  Em. General

  Bornova-İzmir+ Yorum Gönder
mektubun iletişimdeki rolü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi