Bakterilerin insan yaşamındaki yeri ve önemi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bakterilerin insan yaşamındaki yeri ve önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bakterilerin insan yaşamındaki yeri ve önemi

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: bakterilerin insan yaşamındaki yeri ve önemi
  Çok basit yapılı, yaygın çekirdekli genellikle klorofilsiz ve bölünerek çoğalan bir hücreli canlılara bakteri denir. bakteriler hem bitkilerden hem hayvanlardan farklıdır hızlı çoğalmaları ve biyo kimyasal etkileri bakımından canlılar aleminin dengesini sağlamada çok büyük önem taşıyan bir grup oluştururlar.Bakteriler bölünerek çoğalırlar, bölünme sonucunda ortaya çıkanlar ya bir arada kalır, ya ada yarılırlar.Biçimce çok değişiktirler ev yaşadıkları ortama göre bir görünüm edinirler.  Bakteriler uyarlandıkları ortama ya da içinde yaşadıkları konağa en elverişli sıcaklık sınırları içinde hızlı çoğalırlar

  Bakteriler doğada önemli rol oynar.Bir kısmının çok yüksek enzim etkinliği vardırmayalandırmaya da yalı sanayilerde bundan yararlanıldığı gibi üstün yapılı hayvanların bağırsaklarında besinlerin sindirilmesinde de, bunlar önemli rol oynar.Bir Kısım bakteriler pigment üretirler,Bir kısmı gaz üretir, demir, kükürt biriktirir,toksin salgılar,ya da içinde toksin toparlar.

  Genel olarak bakteriler mayalandırma ve çürütme etmenleridir.Organik maddeleri,
  Gaza ve cansız maddelere dönüştürürler bu maddeler yeniden yaşamsal çevrimde yer alır. havadaki gazları kendilerine bağlayabilir,böylece toprağı azotça zenginleştirir ve bitkilere, gelişmek için gereksindikleri inorganik besinlerin bir kısmını sağlamış olurlar. Kısaca söylemek gerekirse bakteriler biyosferdeki çevrimlerde, parçalayıcı ya da mineralleştirici olarak çok önemli rol oynarlar.

  hastalık yapan bakteriler, bakteriler aleminin çok küçük bir bölümüdür.
  Bazı bakterilerin metabolik özelliklerinin saniyede kullanılması gelişme halindedir.

  Bir takım maddeleri üreten hücrelerin genlerinin bakteri kromozomuna bağlanabilmesi olanağı genetik mühendisliğinin temelidirgen aşılan bakteriler istenilen maddeleri (hayvansak proteinler,aşı antijenleri,vb.) büyük ölçüde sağlayacaklardır.

  Bakteriler, bulundukları ortamın ya da organizmanın zararlarına yaşarlar.
  Küçüklüklerine karşın, bakteriler, optik mikroskop ile görülebilir ve bu aygıttaki görüntülerine göre sınıflandırılırlar.Bazı bakteriler yüzeylerindeki türlü biçimde

  dağınık kirpikler sayesinde hareket ederlerkirpiksiz olanlar ise hareketsizdir.Ama onları birbirinden ayıran şey özellikle biçimleridir.

  Bakteriler mikroskop altında genellikle küre, çomak ya da spiral biçiminde görülür.
  Küresel olanlara kok ya da kaküs, çomak ya da silindir biçiminde olanlara basil,tirbüşonu andıranlara da spiral denir.

  Son yıllarda bu üç gruptan başka kare biçiminde bakteriler de bulunmuştur.Aynı biçimde birçok bakteri bazen bir z incir gibi arka arkaya dizilir, bazen de bir üzüm salkımı denen incecik kıllar vardırtek hücreli canlı bu kılları bir kamçı gibi sağa sola sallayarak istediği yöne hareket eder.Spiraller ise tıpkı bir tirbüşon gibi döne döne ilerler.

  Bakteriler ikiye bölünerek çoğalır.Eğer ortamda yeterince besin varsa ve bütün koşullar uygunsa bir tek bakteriden 15 saat içinde 1000000 bakteri üreyebilir.Ama bu bölünme hep aynı hızla sürmez.Çünkü hem ortamdaki besin bu kadar büyük bir koloniye yet memeye başlar, hem de bölünme sırasında açığa çıkan asitler bakterilerin üremesini durdurur.+ Yorum Gönder
bakterilerin insan yaşamındaki yeri ve önemi vikipedi,  bakterilerin insan yaşamındaki yeri ve önemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi