Sazın türk müziğindeki yeri ve önemi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sazın türk müziğindeki yeri ve önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Sazın türk müziğindeki yeri ve önemi

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: sazın türk müziğindeki yeri ve önemi
  Telli çalgılardan biri olan sazın tarihçesi ne baktığımızda bir çok kaynak; enstürmanın atasının kopuz olduğunu söylemektedir.

  Kopuz; su kabağının üst kısmına ince bir deri gerilip, klavye(sap) ilave edilmesiyle oluşan mızraplı bir çalgıdır. Daha sonraları gövdesi su kabağı yeri ne ağaçların armudumsu bir şekilde oyulmasıyla yapılmıştır.


  17. y.y. sonlarına doğru “kopuz” ismi yerine yeni ismi kullanılmaya başlanmıştır. “Bağlama” isminin nereden ve nasıl geldiğine dair kesin bilgiler yoktur ancak bu bilgilerden en yakını şudur ki; kopuz perdesiz bir müzik aracıydı daha sonra klavyesine(sapına) perde eklenmesiyle (bağlanmasıyla) bu adı almış olabileceğidir.

  Yaygın kullanılan müzik aleti ; Türk Halk Folklörünün çok önemli bir sazıdır. Hatta milli sazımız diyebileceğimiz bir niteliktedir. Anadolu’da her evde muhakkak bir adet vardır. Bu da halkımızn yöresel çalgılara olan düşkünlüğünü ve verdiği önemi gösterir. Gerek dini(Alevi-Bektaşi geleneğindeki cemlerde), gerek eğlence, gerekse muhabbet ortamlarında çok yaygın olarak kullanılır.+ Yorum Gönder
sazın türk tarihindeki yeri ve önemi,  bağlamanın türk müziğindeki yeri ve önemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi