Geçmişten günümüze bilimin gelişimi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Geçmişten günümüze bilimin gelişimi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Geçmişten günümüze bilimin gelişimi

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: geçmişten günümüze bilimin gelişimi
  Geçmiş çağlardan günümüze kadar yüzlerce teknoloji hayatımıza girdi. Fakat bunlardan bazıları gerçek anlamda çığır açarak, insanoğluna yeni teknolojik gelişmelerde de yıllarca ön ayak oldu. Ayrıca bu önemli teknolojik buluşlar, dünyada ki yaşamı kolaylaştırmak, tıp, ulaşım, iletişim ve her türlü bilimsel yenilikler açısından tam anlamıyla dünyayı değiştirmiştir ve günümüzde de daha çok geliştirilerek hala kullanılmaktadırlar. Bu yazımda; internette yapmış olduğum araştırmaya göre, tarihte çok önemli yerleri olan bu teknolojiler hakkında bazı bilgiler yazmak istiyorum.

  1-)Demirin eritilmesi: M.Ö. 1200′li yıllarda, demirlerin ısıtılarak şekle sokulduğu ilk çağ olarak bilinen Demir Çağında, insanlığın yaşamı tam anlamıyla değişti.Başta hayvancılık ve tarımda büyük değişimler yaşandı. Daha sonrada, kullanılan araçlar, aletler geliştirilerek çeşitleri arttırıldı ve daha dayanıklı bir hale getirildi.

  2-)Barut: Çinliler yüzyıllar önce, sülfür, güherçile ve kömürü bir araya getirerek barutu buldular. Bu teknoloji tarihte hiçte iyi yer tutmadı. İnsanoğlu yıllarca savaşlarda barutu kullanarak milyonlarca insanın ölümüne neden oldular.

  3-)Elektrik: Dünyanın en önemli buluşlarından olarak bilinen, insanoğluna senelerce büyük hizmetler veren ve 18. yüzyılda ortaya çıkarılan elektrik, dünyada ki hemen hemen her cihazın ihtiyaç duyduğu, kullanım alanı da her geçen sene daha çok artan bir teknolojidir.

  4-)Lastik: Bu teknoloji geliştirildiği zamanlarda kullanım alanı çok fazla olmayan bir teknolojiydi. Fakat günümüzde başta otomativ sektöründe araç tekerleği olmak üzere bir çok sektörde ve bir çok amaçta kullanılmaktadır.

  5-)Nükleer Füzyon: Ortaya çıkarılıp geliştirildiği yıllarda tahmin edilemeyecek kadar büyük enerjiye dönüşen bu buluş, kullanımı açısından tarihte insanoğluna yararından çok zararı olmuştur. ABD’nin Hiroshima’a attığı atom bombası sayesinde bu enerjinin ne kadar büyük bir yıkıcı özelliği olduğu ortaya çıkmıştır.

  6-)Uçaklar: 1903 yılında Wright kardeşlerin ilk uçuş denemesiyle akıllarda yer eden uçaklar, günümüzde insanların dünyanın bir ucundaki ülkesinden diğer ucunda ki ülkesine sadece saatler içinde ulaşmasını sağlayan bir teknoloji olmuştur.

  7-)X-Ray sistemi: Özellikle sağlık alanında çok önemli ve çığır açan bir teknoloji olarak kabul edilen ve güvenlik açısından başta hava limanları olmak üzere güvenliğin ihtiyaç duyulduğu ve arttırılmaya çalışıldığı her yerde kullanılmaktadır.

  8-)Mikroişlemciler: Geliştirildiklerinde neredeyse bir evin bir odasını kaplayacak büyüklüklere varan, günümüzde ise bilgisayar teknolojisi sayesinde cebimizde taşıyabileceğimiz kadar küçültülen ve verilerimizi kolaylıkla saklayabilmemiz için geliştirilen teknoloji olmuştur.

  9-)Kredi ve hesap kartları: IBM tarafından 1960′lı yıllarda geliştirilen ve ABD hükümetinin öncülüğünde güvenlik sistemi olarak ortaya çıkarılan manyetik şeritli kartlar, günümüzde kredi ve hesap kartı olarak alışveriş, bankacılık, seyehat olmak üzere hayatımızın her alanına girmiş bir teknolojidir.

  10-)İnternet: İlk geliştirilme amacı bir çevrimiçi ağa ile iletişimi sağlamak olan bu teknoloji, daha sonradan daha çok geliştirilerek insanoğlunun hayatında büyük önem taşıyan bir teknoloji haline getirildi. Reklamcılık, bankacılık ve medya gibi bir çok alanda insanlar işlerinin büyük bir kısmını artık internette kolayca halletmektedirler. 3. 3
  Ziyaretçi
  bu bilgi için teşekkür ederim beni büyük bir dertten kurtardınız. :-)+ Yorum Gönder
geçmişten günümüze bilimin gelişimi,  geçmişten günümüze bilim,  radyonun geçmişten günümüze gelişimi,  geçmişte bilim
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi