Grafiklerin kullanım alanları ve çeşitleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Grafiklerin kullanım alanları ve çeşitleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Grafiklerin kullanım alanları ve türleri

  Grafikler çeşitli alanlarda kullanılmaktadır bunlar;
  Firma tanıtımı,Ürün tanıtımı,Katalog (Satış veya tanıtım amaçlı),Yazılımların tüketiciye sunulumu,Promosyon,Kartvizit olarak,Kurum, kuruluş, dernek tanıtımları ve etkinlikleri,Basın açıklamaları,Faaliyet raporları,Halkla ilişkiler faaliyetleri,Müzik albümleri,Koleksiyonlar,Sanal sanat galerileri,Özel günlerin anısına, Her türlü gösteri bileti ve davetiyeleriOkul ve AndaçEğitim v.b.
  1.RESİM VEYA ŞEKİL GRAFİĞİ
  Bu tür grafikte sayılar resim veya şekillerle gösterilir.Grafiğin alt köşesinde bir şeklin veya bir resmin kaç sayı karşılığı olduğu belirtilir.Yarım şekil o sayının yarısı ,çeyrek şekil o sayının dörtte biri için kullanılır.

  2.ÇİZGİ GRAFİĞİ
  Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerin çizgi ile ifade edilerek gösterilmesine çizgi grafiği denir.

  Çok yönlü kullanma imkanı olduğu için en çok kullanılan grafiktir.Hastanelerde ,hastaların günlük vücut sıcaklıkları genellikle bu tür grafiklerle gösterilir. Bir dikey , bir yatay çizgi çizilir ve bunlar eşit aralıklarla bölünür.

  3. SÜTUN GRAFİĞİ
  Toplanan bilgilerin sütun şeklindeki grafik ile gösterilmesine sütun grafiği denir.

  Bu tip grafikte gösterilmek istenen değerler sütun veya çubuklarla ifade edilir. Çizgi grafiğinde olduğu gibi dikey ve yatay çizgiler çizilir ve eşit aralıklarla bölünür.www.edubilim.com Karşılaştırılacak değerler bu aralıklar üzerinde işaretlenir. Aynı genişlikte sütunlar bu işaretlere kadar uzatılır.


  4. DAİRE GRAFİĞİ
  Toplanan bilgilerin amaca uygun, çizilen dairenin dilimlere ayrılarak gösterilmesine daire grafiği denir.

  Bir bütünün ayrılan çeşitli parçalarını ifade etmek için daire grafiği kullanılır. Çizilen bir daire üzerinde amaca uygun biçimde verileri yüzdelerine göre çeşitli parçalara ayırarak , daire grafiği yapılır.+ Yorum Gönder
toprak çeşitleri ve kullanım alanları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi