Eşeysiz üreme özellikleri ve çeşitleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Eşeysiz üreme özellikleri ve çeşitleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Eşeysiz üreme özellikleri ve çeşitleri

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Eşeysiz üreme özellikleri ve çeşitleri

  İlkel yapılı canlılarda görülür. Tek bir ata canlının faaliyetiyle gerçekleşir. Üremenin temelinde mitoz bölünme bulunur. Oluşan yavru canlılar tamamen ana canlıya benzer canlılar arasında çeşitlilik bulunmaz.

  Bölünerek Üreme:Tek hücreli canlılarda görülür.Mitoz bölünme şeklinde gerçekleşir.Büyüyen hücre ortadan ikiye bölünerek çoğalır. Bölünme enine veya boyuna gerçekleşebilir. Paramesyumda( terliksi hayvan) enine gerçekleşen bölünme, öglanada(kamçılı hayvan) boyuna gerçekleşir. Bakteri, amipte de görülür.

  Sporla Üreme:Ana canlı hücreleri içerisinde özel yöntemlerle çok sayıda spor oluşturulur.Sporlar çok küçük olduklarından su, rüzgar ve hayvanlar yardımıyla çevreye yayılırlar.Uygun ortam bulduklarında çimlenerek ana canlıyı oluştururlar.Bakteriler uygun olmayan koşullarda spor üreterek korunurlar. Mantarlar, sıtma mikrobu, çiçeksiz bitkilerde görülür.

  Tomurcuklanarak Üreme:Ata canlıda oluşan çıkıntılardan yeni canlılar meydana gelir. Oluşan yeni canlı atadan ayrılabilir veya ayrılmayarak kolonide oluşturabilir.Bira mayası, sünger,hidra,polip mercanlarda görülür.

  Rejenerasyonla Üreme:Bazı omurgasız ayvanlarda, vücutlarından kopan parçadan yeni canlı oluşmasıdır.Halkalı ve toprak solucanlar eğer hayatsal organlarının bulunduğu yerden bölünürse, bölünen parçalardan yeni canlılar meydana gelir. Kertenkelenin kopan kuyruğunun tamamlanması, yarısı alınan karaciğerin kendini tamamlaması rejenerasyonla olur. Fakat bu olay üreme değildir.

  Çelikle Üreme:Kavak, çilek, söğüt, gül, üzüm vb. bitkilerinden alınan parçadan (kök, gövde, yaprak) kök oluşarak yeni bitkinin oluşması olayıdır.

  Yumru ile Üreme:Patates, yer elması gibi bitkilerde görülen üreme şeklidir. Patates gibi bitkiler yumru gövdenin göz bulunan kısımları dikilerek çoğaltılır. Patatesler çok ender olarak tohumlada üretilir.+ Yorum Gönder
eşeysiz üremenin özellikleri,  eşeysiz üreme özellikleri,  eşeysiz üreme hakkında kısa bilgi verir misin
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi