Ramazan ayı sizin için neler ifade etmektedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ramazan ayı sizin için neler ifade etmektedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Ramazan ayı bizim için anlamı

  Ramazan günleri, sene içinde geçen mevsimlerin, ayların özünü ve ruhunu, en tatlı şiveyle bize takdim eder. Ramazan geceleri ise her lahza ruhları ayrı bir tatlılıkla sarar.

  Şefkat ve muhabbetle gönülleri okşar. Ne mutlu o kimselere ki, Ramazan ayını bir ganimet bilir. Gecesi ve gündüzü ile bir yılın hasadını kaldıracak harman yerine çevirir. Zira Efendimiz'in müjdelediği gibi, hakkıyla değerlendirilen Ramazanlar bir yıl içinde işlenmiş günahlara kefaret olmaktadır. Ramazan'ın hakkını vermek isteyenler kendilerine şu soruları sormalı:

  İftarlar, birkaç dakika sonra kavuşacakmış gibi bekleşen iki âşığın ümit ve sevgiyle çarpan kalbini andırıyor mu?

  Ruhun sonsuzluk isteği ile arasında bir perde varmış da, o perde oruçlarla yavaş yavaş kalkıyormuş gibi bir his yaşanabiliyor mu?

  Namaz vakitleri ötelere açık birer menfez gibi algılanabiliyor mu ve o menfezden öbür âlemler seyredilebiliyor mu?

  Teravihlerle gönül coşku üstüne coşku yaşayabiliyor mu?

  Diğer aylardan farklı olarak, sanki melekleşiyormuş gibi içimizi bir uhrevîlik sarmaya başlıyor mu?

  Yoksa tüm bu fırsatlar gaflet ve dalgınlık içinde eriyip gidiyor ve biz bahtsız bir insan olarak mı Ramazan'ı yolcu ediyoruz. 3. 3
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Toplumumuzda ramazan ayı gelmeden önce çeşitli hazırlıklar yapılır. Tatlı bir telaş ve heyecan yaşanır. İftar ve sahur için alışverişler yapılır. Senede bir gerçekleşen ve bir ay boyunca devam eden oruç ibadeti ramazan ayında yerine getirilir. Oruç, İslam dininde önem verilen temel ibadetlerden biridir. Sağlığı yerinde olan her Müslüman oruç tutmaya özen gösterir. Çünkü Yüce Allah bu ibadeti farz kılmıştır. “…Öyle ise ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun.Kim o ayda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kazaetsin…” mealindeki ayet bu gerçeği açıkça ortaya koymaktadır.

  Sonuç olarak ramazan ayı bütün Müslümanların hayatına büyük bir canlılık getirmektedir.Ramazan ayında, çarşılardan evlere, ailelere; camilerden caddelere kadar her yerde büyük bir hareketlilik yaşanmaktadır.+ Yorum Gönder
ramazan ayı sizin için neler ifade etmektedir,  ramazan ayı ne ifade eder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi