Tarihi olayları değerlendirirken nelere dikkat etmeliyiz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tarihi olayları değerlendirirken nelere dikkat etmeliyiz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Tarihi olayları değerlendirirken nelere dikkat etmeliyiz

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: tarihi olayları değerlendirirken nelere dikkat etmeliyiz
  Tarihi olaylar pozitif bilimler gibi deney ve gözleme dayanmaz. Bu nedenle objektiflikte zorlanılmaktadır. Bir tarihi olayı değerlendirirken öncelikle yaşandığı dönem göz Önüne alınmalıdır. Örneğin İstanbul'u Fa-tih Sultan Mehmet neden karadan ve denizden kuşat-tı da uçaklarla bombalamadı diyemeyiz.
  Yine tarihi olayın yaşandığı dönemin sosyo-kültürel özellikleri de gözönüne alınmalıdır. Örneğin; Osman-lı'nın kuruluşunda atlı göçebe toplumdan hemen tam teşekküllü devlet geleneği beklenemezdi.
  Ekonomik şartlar devletlerin kurulmasında toplumla-rın gelişmesinde son derece önemlidir. Örneğin Milli Mücadele yılları yokluk yıllarıdır. Buna rağmen Mus-tafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde büyük mücadele verilmiştir. Biz bugün Kurtuluş Savaşı'nda neden kağ-nılar kullanıldı, motorlu araçlar alınmadı, dersek doğ-ru bir değerlendirme olmaz.
  Coğrafya ve coğrafi şartlar da tarihi olaylarda önemli-dir. Bir olayın yaşanması için coğrafi mekânın olması gerekir. Ayrıca gerek savaşlar gerekse diğer etkinlik-lerde coğrafi konum ve şartlar elverişli olmalıdır.
  Osmanlı Beyliği'nin kısa sürede büyümesinin bir ne-deni de gerek siyasi coğrafyasının gerekse beşeri coğrafyasının uygun olmasıdır.+ Yorum Gönder
tarihi olayları değerlendirirken nelere dikkat etmeliyiz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi