Tv izlerken nelere dikkat etmeliyiz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tv izlerken nelere dikkat etmeliyiz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Tv izlerken nelere dikkat etmeliyiz

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: tv izlerken nelere dikkat etmeliyiz
  Televizyon ülkemizde ve dünyada meydana gelen gelişmeler hakkında bizi aydınlatan bir kitle iletişim aracıdır. Televizyonda yayınlanan müzik ve eğlence programları, değişik yaş gruplarından farklı ilgi alanları olan pek çok kişiye ulaşır. Bu nedenle televizyon aynı zamanda vakit geçirmemize yarayan bir eğlence aracıdır.
  • Televizyonda yayınlanan programlar her yaş grubundaki bireylerin anlayabileceği ve izleyebileceği şekilde hazırlanmakla birlikte, çocuklar, televizyonda yalnızca kendilerine yönelik olarak hazırlanan programları izlemelidirler. Ulusal televizyon kanallarının yayın akışlarına bu sayfadaki "Yayın Akışları İçin" bölümünden ulaşabilirsiniz.
  • Televizyon izlemekle geçireceğimiz zamanı belirlemeli, izlemek istediğimiz program hangi saatte yayınlanıyorsa televizyonu o zaman açmalı ve izlemeliyiz. Televizyon izlerken ödevlerimizi ve derslerimizi ihmal etmemeliyiz.
  • Çocuk programları dışındaki diğer programları izlemek için anne ve babamızdan izin almalı ve mümkünse onlarla birlikte izlemeliyiz. Bu programları izlerken aklımıza takılan bir soru olursa hemen anne ve babamıza sormalı, onların açıklamalarını dinlemeliyiz. Televizyon programlarıyla ilgili merak ettiğimiz konuları okulda öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımızla da tartışmalıyız.
  • Eğer anne ve babamıza soramıyorsak, bir programın çocuklara yönelik olup olmadığını anlamak için program başlarken ekranın köşesinde beliren “Akıllı İşaret”e bakmalı ve ona göre karar vermeliyiz. Akıllı İşaretleri nasıl kullanacağınızı bu sayfadan öğrenebilirsiniz.
  • Saat 21:30’dan sonra yayınlanan programları çocukların izlemeleri önerilmemektedir. Bu saatten sonra televizyon izlememeye ya da izliyorsak anne ve babamızla birlikte izlemeye dikkat etmeliyiz.
  • Televizyonda haberler ve belgesel filmler dışında izlediğimiz filmler ve dizilerdeki olaylar tamamen kurgudur, gerçek hayatla ilgisi yoktur. Bu nedenle özellikle televizyonda izlediğimiz hayali kahramanların yaptığı ve denemeye çalıştığımızda bize zarar verecek hareketleri taklit etmemeliyiz. Unutmayalım ki yalnızca filmlerdeki kahramanlar ölümsüzdür ama bizim yaşayacak tek bir hayatımız var.
  • Televizyon izlerken duruşumuza dikkat etmeli, mümkün olduğunca dik oturmalıyız. Böylece duruş bozukluklarından kaynaklanabilecek rahatsızlıkların önüne geçebiliriz.
  • Televizyon izlerken mümkünse atıştırmamalıyız. Eğer mutlaka bir şeyler yiyeceksek, çok lezzetli olsa da yağlı ve kalorili yiyecekler yerine gelişmemize katkı sağlayacak besinleri tercih etmeliyiz. Örneğin televizyon izlerken meyve yemeyi alışkanlık haline getirirsek, hem dengeli beslenmiş oluruz hem de bu sayede anne ve babamızın televizyon izlememizi onaylamalarını sağlayabiliriz(!)
  • Televizyona yeterli uzaklıkta oturmalı ve başkalarını rahatsız etmemek için televizyonun sesini duyabileceğimiz kadar açmalıyız.
  • Televizyon izlemek çok eğlenceli olabilir. Ama unutmamalıyız ki akşamları anne ve babamızla sohbet ederek, okuldan sonra arkadaşlarımızla buluşup oyunlar oynayarak,
  yaşımıza uygun kitaplar okuyarak ve kişisel becerilerimizi geliştirecek faaliyetlerde bulunarak da eğlenceli saatler geçirebiliriz. Bu nedenle televizyon izlemeye olduğu kadar anne ve babamıza, arkadaşlarımıza, oyuna, spora ve yaratıcı becerilere de zaman ayırmaya özen göstermeliyiz.
  • Televizyon izliyorsanız, izlediğiniz programlarla ilgili duygu ve düşüncelerinizi, önerilerinizi, beğenilerinizi ve şikayetelrinizi bu sitedeki "TV Okuru" ve "Arkadaşım Televizyon" bölümlerine mesaj bırakarak bizlere ulaştırabilirsiniz. Lütfen mesajlarınıza adınızı ve soyadınızı, sınıfınızı, okulunuzu ve bulunduğunuz ili eklemeyi unutmayın.+ Yorum Gönder
televizyon izlerken nelere dikkat etmeliyiz maddeler halinde
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi