Ormanların ülke ekonomisine katkısı nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ormanların ülke ekonomisine katkısı nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Ormanların ülke ekonomisine katkıları nedir?

  Ekonomik açıdan ele alındığında akla ilk gelen husus "odun hammaddesidir". Bir sanayi materyali olarak odun: kuvvetli, hafif, dayanıklı, esnek ve kolay işlenebilen bir hammaddedir. Son yıllarda yaygın olarak kullanılan çimento, metal ve plastik ürünlerin tersine, odunun üretim ve nakliyatında daha az enerji kullanılır. Ayrıca odun yenilenebilir bir doğa kaynağıdır.

  Dünya odun ticareti hacmi yıllık 36-40 milyar dolar arasında değişmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde enerji ihtiyacı için kullanılan yılda 1.7 milyar m3 yakacak odunun ticari değeri bu rakamın içerisinde yer almaz.

  Odun dışındaki orman ürünlerinin ekonomik değeri de tam olarak hesaplanmamakla birlikte çok ciddi sınırlardadır. Üstelik her geçen gün bu ürünlerin değerleri daha iyi anlaşılmakta ve bu ürünlere dayalı endüstriler hızla gelişmektedir. Odun dışı orman ürünlerini genel olarak tıbbi bitkiler, meyve ve av hayvanı, yem gibi gıda olarak kullanılan ürünler, çiçek ve benzeri ornamental bitkiler oluşturmaktadır. Ormanlarda yer alan binlerce bitki türünün henüz keşfedilmemiş çok önemli işlevlerinin olduğu mutlaktır.

  Ormanların ekonomiye olan doğrudan katkılarının yanı sıra dolaylı katkılarının da, onlarca katı bulduğu tahmin edilmektedir. Örneğin ormanların tarım, enerji ve benzeri sektörlerin üretimine dolaylı katkılarda bulunduğu bilinmekte, ama farklı hesaplama tekniklerinden dolayı bu katkı somut olarak belirlenememektedir. Ülkemizdeki bal üretiminin büyük bir kısmının ormanlara yerleştirilen arı kovanlarından elde edildiği, hidroelektrik santrallerin çevrede yer alan ormanlar sayesinde daha uzun yıllar enerji ürettiği, ormanların turizme olan katkıları gibi bu konuda sayısız örnek verilebilir.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi