İslam dininin paylaşma ve yardımlaşmaya verdiği önem ile ilgili kompozisyon

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İslam dininin paylaşma ve yardımlaşmaya verdiği önem ile ilgili kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İslam dininin paylaşma ve yardımlaşmaya verdiği önem ile ilgili kompozisyon

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: islam dininin paylaşma ve yardımlaşmaya verdiği önem ile ilgili kompozisyon

  İslam'ın Paylaşma ve Yardımlaşmaya Verdiği Önem

  İslâm dini, Müslümanları bir bütün olarak görür. Bu yüzden Hz. Muhammed, Müslümanları bir bedenin organlarına benzetmiştir. Bu organlar arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi bedenin uyumlu çalışmasını sağlar. Bunun gibi, toplumun bireyleri arasındaki bağın güçlendirilmesi de toplumsal uyumun sağlanması için önemlidir. Bundan dolayı İslâm dini toplumun üyeleri arasında yardımlaşma ve dayanışmayı öğütlemektedir.

  Yardıma muhtaç insanlar yardım istemekten veya durumlarını başkalarına bildirmekten çekinebilirler. Bu nedenle durumu iyi olanlar ihtiyaç sahiplerini bulup onların gereksinimlerini gidermekle yükümlüdürler. Peygamberimiz, “Fakirleri araştırıp bulunuz, görüp gözetiniz...” buyurmuştur. (Riyazüssalihin, C. I, s. 314)

  İnsanlar zaman zaman ekonomik sıkıntılara düşebilirler. Bu sıkıntılardan kurtulmak ancak karşılıklı iş birliği ve dayanışma içerisinde mümkün olur. İnsanların sıkıntılarını gidermenin dinimizce çok sevap olduğu belirtilmektedir. Bu konuda peygamberimiz, “Her kim eli dar olan borçluya kolaylık gösterirse, Allah da dünya ve ahirette ona kolaylık gösterir.” (Riyazüssalihin, C. I, s. 284) buyurmuştur.

  Allah Kur’anıkerim’de öncelikle yakın akraba ve komşularımıza yardım etmemiz gerektiğini haber vermektedir: “Anneye, babaya, akrabaya, öksüzlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanında bulunan arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara iyilik ediniz.” (4/Nisa suresi, 36) Peygamberimiz insanlardan fazla yemekleri olmasa bile, yemeğin suyunu biraz fazla koyarak komşularına da ikram etmelerini istemiştir. Bununla, başkalarını düşünme alışkanlığını kazandırmayı amaçlamaktadır.

  “İnsanlar bir bedenin farklı organları gibidirler; bir organ rahatsızlanırsa diğerleri de rahatsız olur”. (Riyazüssalihin, C. I, s. 271) hadisi sizce neyi anlatmaya çalışmaktadır?
  “Hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (22/Hacc, 17) ayetinin ne anlatmak istedi-ğini sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.
  Cimri olanlar yardımlaşmaktan kaçarlar. Yardım etmekle mallarının eksileceğini düşünürler. Hâlbuki yüce Allah, “Sadaka veren erkeklere, sadaka veren kadınlara ve Allah’a güzel bir ödünç verenlere, verdikleri kat kat artırılır ve onlara şerefli bir mükâfat vardır.” (57/Hadîd, 18) buyurarak bu yardımlarının karşılığının kendilerine verileceğini bildirmektedir.

  “Allah’a güzel bir ödünç vermek” nasıl olmalıdır? Sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.
  “Müslüman, komşusu aç iken karnını doyurmaz.” hadisine göre bir Müslümanın görevi nedir? (Müsned, III, 40) 3. 3
  Ziyaretçi
  süper olmuş teşekürler sınavım için lazımdı+ Yorum Gönder
islam dininin paylaşmaya verdiği önem kısaca,  yardımlaşma ile ilgili kompozisyon,  hz muhammedin toplumsal yardımlaşma ve dayanışmaya verdiği önemi sözleri,  islam dininin yardımlaşmaya verdiği önemi anlatan bir kompozisyon,  Hz Muhammedin arabalarını paylaşmaya verdiği onem
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi