Yağış şekilleri nasıl oluşur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yağış şekilleri nasıl oluşur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yağış şekilleri nasıl oluşur

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: yağış şekillerinin oluşması

  Havada bulunan su buharının, yoğunlaşarak sıvı ya da katı biçimde yeryüzüne düşmesine yağış denir. Yağışlar plüviyometre denilen bir aletle ölçülür. Yağışın ölçü birimi metrekareye kg veya mm’dir. Yoğunlaşma gökyüzünde olursa yağmur, kar ve dolu yeryüzünde olursa çiy, kırağı ve kırç meydana gelir.


  Yağmur: Bulutu oluşturan su damlacıklarının yere düşmesine yağmur denir. Yoğunlaşmanın devam etmesi ile ağırlığı artan su damlacıkları yağış şeklinde yere düşer. Yeryüzünde görülen yağışların büyük bir bölümü yağmur şeklindedir.

  Yağmur, dolu ve kar gökyüzündeki yoğunlaşmalar sonucunda oluşur.

  Kar: Havadaki yoğunlaşma 0 °C’nin altında gerçekleşirse su buharı donarak kristalleşir. Böyle yağışlara kar adı verilir.

  Dolu: Bazen havanın dikey olarak hızlı yükselmesi sonucu, su damlacıkları donarak buz taneleri hâlinde yere düşer. Bu tür yağışlara da dolu denir. Dolu yağışları daha çok konveksiyonel hava hareketlerinde görülür.

  Çiy: Havadaki su buharının, soğuk zeminler üzerinde su tanecikleri şeklinde yoğunlaşmasına çiy denir. Özellikle ilkbahar aylarında görülür.

  Kırağı: Genellikle sonbaharda ve kış başlarında, soğuk zeminlerde buz kristalleri görülür. Buna da kırağı denir.

  Kırç: Havadaki su buharının, çok soğumuş ağaç dalları, tel, saçak, vb cisimler üzerinde yoğunlaşarak buz tabakası hâline gelmesine kırç denilmektedir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Hemen hemen hepsini gördüm çok güzel konuyu öğrendim+ Yorum Gönder
yagiw wekilleri,  yagis sekilleri,  Yagıw sekileri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi