İnsanlar tarafından besin olarak kullanılan tohum ve meyveler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsanlar tarafından besin olarak kullanılan tohum ve meyveler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsanlar tarafından besin olarak kullanılan tohum ve meyveler

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: insanların besin olarak kullandıkları tohum ve meyveler

  İnsanlar bitkilerin kök , gövde , yaprak , çiçek , meyve ve tohumlarından yararlanır.
  Buğday , arpa , yulaf , pirinç , mısır gibi bitkilere tahıl adı verilir. Bunlar insanlar için önemli bir besin kaynağıdır.
  Nohut , bakla , mercimek , bezelye , fasulye gibi bitkilere baklagiller adı verilir. Bu bitkilerin tohumlarını besin olarak kullanırız.
  Soğan , lahana , domates , biber , salatalık , gibi bitkilere sebze adı verilir. Patates , havuç , turp , yerelması gibi bitkilerin kök ve gövdelerinden besin maddesi olarak yararlanırız.
  Elma , armut , incir , portakal , limon , şeftali , muz gibi bitkileri meyve olarak yeriz. Sanayide kullanılan bitkiler de vardır. Ayçiçeği , soya fasulyesi ve pamuk tohumlarından yağ elde edilir. Zeytinden de zeytinyağı elde edilmektedir.
  Çay , kahve , ıhlamur , nane , kekik , tarçın , papatya gibi bitkilerin yaprak ve tohumları içecek olarak kullanılır.
  Şekerpancarı ve şeker kamışından şeker elde edilir. Menekşe , lale , gül , papatya gibi süs bitkileri park ve bahçelerde yetiştirilir. Bu bitkiler çevremizin güzellik kaynağıdır.
  Ayrıca çam , ceviz , meşe , gürgen , gibi pek çok odunsu gövdeli ağaçtan kereste elde edilir. 3. 3
  Ziyaretçi
  domates, salatalık, maydanos, nane, roka gibi..+ Yorum Gönder
besin olarak kullanılan bitkiler,  besin olarak tükettiğimiz meyve ve tohumları hangileridir,  besin olarak kullanılan tohumlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi