Türkiye'nin bölgesel güç olması için yapması gerekenler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Türkiye'nin bölgesel güç olması için yapması gerekenler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: türkiye'nin bölgesel güç olması için yapması gerekenler
  Osmanlı İmparatorluğu ayakta iken henüz sorunlar yumağı haline gelmemiş olan Ortadoğu coğrafyası ,Osmanlı Devleti'nin yıkılması ile birlikte bu coğrafyada ortaya çıkan yeni ülkeler arasında büyük ihtilaflar oluşmuş, emperyalist güçlerce bölge halkı birbirine kırdırılmış ve sonuç olarak bu savaşlardan galip çıkan olmamıştır.Osmanlının mirasçısı Türkiye Cumhuriyeti devleti olduğu gerçeği gözden kaçırılmadığında ,günümüz konjonktürünün ve yeniden şekillenen dünya düzenin gerekliliği olarak bölgesinde söz sahibi ülke olabilmek ,son derece önemli bir misyon olarak Türkiye'nin önüne çıkmaktadır.

  Bölgede kontrolü sürekli kendisinde tutmaya çalışan ABD'nin bunu sağlamakta zorlanacağını ,dahası başaramayacağını gelişmeler ortaya koydu.Özellikle ,soğuk savaşın sona ermesiyle tek süper güç olarak uluslararası arena da kalan ABD, bazı komplo teorisyenlerine göre istediği gibi bölgelere ulaşabilmekte ve kontrolü sağlayabilmektedir. Nitekim bunun bu şekilde olmadığını İkinci Körfez Savaşı ve Afganistan müdahalelerinde hep birlikte gördük. Son teknoloji ile üretilmiş modern silahlarla ve dev bir bütçeyle düzenlenen okyanus ötesi müdahaleler Amerikan yönetimi açısından hayal kırıklığı ile sonuçlanmıştır. Bu demek oluyor ki, bir ülke süper güç olsa bile bölge devletlerinin desteğini almadan başarıya ulaşması son derece zordur.
  Bölge ülkeleri ile Türkiye'nin giderek ,ABD'ne rağmen samimi diplomatik ilşkiler içerisine girmesi artık herşeyin eskisi gibi olmayacağını göstermektedir. Türkiye'nin İran ile olan samimi diyalogu ,Türkiye'nin kontrolden çıktığının ispatıdır. Türkiye artık daha aktif ve bağımsız dış politika yürütmektedir. Bugün Türk bayrağı Osmanlı devletinden sonra ilk kez bu kadar çok Arap ülkesinde dalgalanmaktadır. Bayrağın bir devletin güven sembolü olarak değerlendirirsek, Türk Dış Politikasının gelişim sürecini rahatlıkla gözlemleyebiliriz.

  Orta Doğu yeniden şekillenirken , bunda Türkiye hatırı sayılır şekilde büyük pay sahibi olacaktır. Örneğin; Suriye - Lübnan ilişkilerinin normalleşme sürecine girmesinde dahi Türkiye'nin büyük rolü olmuştur. 2005 yılında Lübnan eski Cumhurbaşkanı Refik Hariri bir suikast sonucu öldürülmüş ve bunun sorumlusu olarak Lübnan tarafından Suriye yönetimi gösterilmişti. Geçen zaman içerisinde Lübnan iç çatışmalar neticesinde istikrarsızlık yaşamıştır. Lakin son yapılan seçimlerde Lübnan içinde muhalif taraflar olan Hizbullah ve Şam yanlıları ile uzlaşma sağlanmış ve merhum Refik Hariri'nin oğlu ulusal birlik hükümetini kurarak başbakan sıfatıyla ilk gezisini Suriye'ye düzenlemiştir. İki ülke arasında yeni bir sürecin habercisi olan bu ziyarette, iki siyasi lider ortak vizyon geliştirme adına politikalar geliştirilmesi gerekliliği üzerinde mutabakat sağlamışlardır. İki ülke arasında girilen bahar dönemine bakacak olursak Türkiye'nin arabuluculuk rolünü de görebilmekteyiz. Suriye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi sürecinde etkin olan Türk tarafı bu sayede, Lübnan ile iyi münasebetler içinde bulunan Suudi Arabistan'ın da Suriye ile Lübnan arasındaki husumetin son bulmasında pay sahibi olmasına vesile olmuştur.

  Bölgesel güç olma yolunda ,asırlardan beri yaşanan Türkiye - İran arasında ki bölgesel güç olabilme mücadelesi de sürecektir. Yalnız Arap dünyası gözünde Türkiye'nin şansı daha fazla gözükmektedir. İranda'ki mezhep faktörü ve İran'ın nükleer bir devlet olması sebebiyle İran ne yaparsa yapsun bölge ülkeleri nezdinde bir tehdit olarak gözükecektir.Çünkü bölgede nükleer bir devlet her ne kadar dostane politikalar uygularsa uygulasın daima tehdit olarak algılanacaktır. Türkiye etkin-aktif ,coğrafyasını kucaklayıcı ve uzlaştırıcı politikalarıyla uluslar arası diplomasiye yön verebilecektir.

  Av.MERT ERYILMAZ+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi