Gelişim raporu ilgi alanları nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Gelişim raporu ilgi alanları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Gelişim raporu ilgi alanları nelerdir

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: gelişim raporu ilgi alanları nelerdir

  gelişim raporu ilgi alanları

  Çocuğun Adı Soyadı : Melih PAK
  Cinsiyeti : Erkek Yaşı : 6
  GELİŞİM ALANLARI
  GELİŞİM ÖZELLİKLERİ
  DÜŞÜNCELER

  BİLİŞSEL


  Verilen nesneleri çeşitli özelliklerine göre sıralayabiliyor, sınıflayabiliyor, eşleştirebiliyor ve gruplayabiliyor. Nesnenin mekandaki konumunu doğru olarak biliyor. Zamanla ilgili kavramları genellikle belli etkinliklerle ilişkili olarak doğru kullanabiliyor. Kendisine ya da kendisi tarafından oluşturulan bir problem durumuna çeşitli çözüm yolları önerebiliyor. Belli durumlarla ve olaylarla ilgili neden-sonuç ilişkisi kurabiliyor. Belli bir nesne varlık ya da olayı tamamlayabiliyor. Tamamlanmış olarak verilen bir hikayeyi özgün bir şekilde istediği zamanlarda tamamlayabiliyor. Sayıları 10”a kadar tanıyabiliyor ve 20’ye kadar sayabiliyor. Basit toplama ve çıkarma işlemlerini genelde nesnelerle yapabiliyor. Güçlü bir hafıza ve mükemmel bir anlama yeteneğine sahip. Eş anlamlı kelimler ve zıt kavramlarla ilgili biraz eksiği var. Ayrıca basit toplama ve çıkarma işlemlerini daha iyi kavraması için sayılar üzerinden alıştırma yapması gerekir.

  DİL Okul ortamında karşılaştığı durumlarla ilgili duygularını, yapmak istediklerini ve istemediklerini söylüyor. Verilen bir olayın olası neden ve sonuçlarını söyleyebiliyor. Kendisini çok güzel ifade ediyor ve genellikle kelimeleri anlamına uygun kullanıyor. Müzik etkinliklerinde çeşitli seslerle özgün bir ritim yaratabiliyor. Sesleri ayırt edebiliyor Hayal dünyasını sözel olarak ifade edebiliyor. Sınıf ortamında kendini ifade etmede bir sorunu yok.

  SOSYAL
  DUYGUSAL Konuşulan konular hakkında kendi görüşlerini söylüyor. Başkalarının görüşlerini soruyor. Sınıf içi ve sınıf dışı etkinliklerde sorumluluk alıyor ve aldığı sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyor. Araç-gereçleri paylaşıyor. Grup içinde işbirliği yapmaya yanaşıyor. Kendisini karşısındakinin yerine koyarak duygularını paylaşıyor. Karşısındakinin haklı olduğu durumlarda o kişinin haklılığını kabul edebiliyor. Kendisinden farklı olan insanlara karşı olumlu tavır gösteriyor. Çeşitli meslek isimlerini ve o mesleğin özelliklerini biliyor. Başkalarının ilişkilerine müdahale edip yönetmeye çalışabiliyor. Eğer isterse oldukça düzenli bir şekilde sınıfın dağınıklığını toparlayabiliyor. Çeşitli sanat dallarında yaptırılan faaliyetlere karşı ilgili. Toplumsal yaşamın kurallarının farkında. Sınıfın kurallarını bu dönem daha benimsemiş örnek davranışlarda bulunuyor.
  Topluluk karşısında duygu ve düşüncelerini tam olarak ifade etmede zorlanıyor.

  PSİKOMOTOR Sınıf dışı etkinliklerde dengeli olarak yürüyebiliyor, koşabiliyor ve zıplayabiliyor. Oyunlar sırasında zıplatılan nesneyi yakalayabiliyor, belli mesafedeki hedefe atabiliyor ve kendisine belli bir mesafeden atılan nesneyi genellikle yakalayabiliyor. Belli bir mesafeyi istediği sürece sürünerek gidebiliyor. Spor etkinliklerinde ve oyunlarda pedal çevirme hareketini koordineli olarak yapabiliyor ve uygun zemin üzerinde takla atabiliyor. El ve göz koordinasyonu gerektiren hareketleri yapabiliyor Büyük ve küçük kas gelişiminde yaşının gerektirdiği bütün hareket ve becerileri yapabiliyor.

  ÖZBAKIM Giysileri kendi kendine giyip çıkarabiliyor. Verilen yiyecekleri ayrım yapmadan ve yardımsız yiyebiliyor. Elini yıkıyor ve Dişlerini fırçalıyor. Tuvalet gereksiniminin giderilmesine yönelik uygun işleri yapabiliyor. Yorulduğu durumlarda dinlendirici bir etkinliğe katılıyor fakat belirlene saatte uyumayabiliyor Sınıf içi ve dışı etkinliklerde tehlikeli olabilecek durumlara neden olacak davranışlarda bulunabiliyorr Özbakımı konusunda Melih’in önemli bir sorunu yok. Ancak tehlikeli davranışlardan uzak durması için yapılan uyarıları bazen unutabiliyor.
  Kuruma Başlama Tarihi: 12. 09. 2005 Rapor Tarihi : 16. 06. 2008
  Raporu Hazırlayan:+ Yorum Gönder
gelişim raporu ilgi alanları,  gelişim raporu ilgi alanlari,  anaokulu gelişim raporuilgi alanlarina örnekler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi