Teknolojik gelişmelerin çevreye zararları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Teknolojik gelişmelerin çevreye zararları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: teknolojik gelişmelerin çevreye zararları

  teknolojik gelişmelerin çevreye zararları

  Küreselleşme ve teknoloji yeni pazarlar yaratmakta ve ticari sınırları ortadan kaldırıp, meydana getirilecek yenilikler için daha iyi ve geniş bir iş ortamı meydana getirmektedir. Böyle bir rekabet ortamında müşterileri tatmin etmek daha güç hale gelmektedir. Dünyanın önde gelen firmaları müşterilerini tatmin edebilmek için yeni fikirler, teknolojiler ve ürünler geliştirmek adına milyonlarca dolar harcamaktadırlar. Fakat bu durumun meydana getirdiği en büyük problemlerden biri karmaşıklıktır.

  Günümüzde sanayi devrimiyle birlikte başlayan teknolojik gelişmelerin devamını yaşamaktayız. İşletmeler, teknolojik gelişmelerin süratle değiştiği, ihtiyaçların farklılık arz ettiği küresel rekabet ortamında devamlılıklarını sağlamak durumundadırlar. Bilginin işe dönüştürülmesi olarak ifade edilebilen teknoloji, kişilerin yaşam kalitesini etkileyip, beklentilerini arttırmaktadır. Zorlu rekabet ortamında, teknoloji şirketleri her yeni buluşlarında müşterilerinin beklentilerini karşılayacak ve işlerini biraz daha kolaylaştıracak, daha iyi özelliklere sahip teknolojik ürünler üretmek durumundadırlar.

  Son kullanıcıya hitap eden ve kullanıcının doğrudan müdahalesiyle çalışan teknolojik ürünlerde, basitlik, kolay kullanım özellikleri ön plana çıkmaktadır. Teknolojik aletlerde bir iş bir tuşla yapılabiliyorsa, kullanıcıyı yormamak ve kullanımı kolaylaştırmak adına, alete bundan başka fonksiyon eklenmemektedir.

  Teknoloji başlı başına karmaşık bir yapıyı içermektedir. Basitlik ise ürün dizayn bilimine liderlik eder. Basitleştirme, karmaşıklığın tam tersi olarak düşünülmemelidir. Aslında ikisi birbirine bağlıdır. Teknolojik ürünlerdeki iyi yapılmış basitlik içinde karmaşıklığı gizler.

  Örneğin Google fazlasıyla basit bir kullanıcı ara yüzüne sahiptir. Son zamanlarda yaptığı düzenlemeleri daha yalın bir logo ve arama kutusu oluşturmak üzerine gerçekleşmiştir. Bunun yanında hiçbir reklam bannerı, öneri linki vs. gibi göz yorucu, karmaşıklığı arttırıcı herhangi bir süreçten kaçınılmış durumdadır. Diğer bir ifade ile web dünyasının en popüler uygulaması en basitleştirilmiş dizayna sahiptir.

  Google’ın kullanıcı ara yüzü bu kadar basit olmasına rağmen arkasında büyük bir karmaşıklığı barındırmaktadır. İnternet üzerinde bulunan milyonlarca web sitesini, aranılan anahtar kelimeye göre saniyeler içinde sıralayan bu arama motorunun, arka yüzünde tam anlamıyla bir karmaşıklık yatmaktadır. Aslında bu mükemmel bir basitleştirmenin örneği olarak gösterilebilir.

  Bu konuda verilebilecek diğer bir örnek de I Phone’dir. Apple’nin üretmiş olduğu bu telefonun ekranı kullanıcıya tek bir fiziksel dokunmatik buton olarak görünür. Hâlbuki telefonun kullanıcıya görünmeyen tam 153,601 butonu vardır. Kullanıcının parmağının dokunduğu yerde bu küçük butonlar işlemlerin gerçekleşmesine yardımcı olur.

  Amerika’da zencilerin müzik dinlemek için omuzlarında taşıdıkları kaset çalarlardan sonra kullanıcının işini kolaylaştırmak adına daha küçük ve kullanışlı Walkman’ler üretilmiştir. Günümüzde ise Apple’nin üretmiş olduğu I pod’lar daha küçük, kullanımı basit ve içinde yüzlerce şarkıyı saklayıp çalabilecek kapasiteye sahiptir. Hatta Walkman’lerin yerini, Watchman yani “Gözlük TV”ler aldığından bahsedilmektedir. Bu teknolojik aletler kişilerin işlerini kolaylaştırmak ve yaşam kalitelerini yükseltmektedir.

  Diğer taraftan bu kullanışlı aletlerin ön yüzündeki basitlik insanların işlerini kolaylaştırırken, arka yüzündeki karmaşıklık zamanla insanların hayatlarını zorlaştıracak cinstendir. Örneğin Google arama motorunda yapılacak 2 arama elektrikli ısıtıcıda bir fincan çay için su kaynatırken ortaya çıkan kadar karbondioksit salınmasına neden olmaktadır. Çünkü Google firması milyarlarca web sayfasını ve buradaki bilgileri depolamak için devasa sunucular kullanmaktadır. Dünyada günde ortalama 200 milyon arama gerçekleştirildiğini düşününce, dünya üzerindeki insanların işini kolaylaştıran bu teknolojinin arkasında yatan karmaşıklığın çevreye ne kadar zarar verdiği anlaşılabilir.

  Hayatın bir parçası haline gelmiş olan teknolojinin çevreye verdiği zararları önlemek aslıda çok zor değildir. Temiz enerji alanında yapılacak olan yatırımlar konusunda hem toplum hem de şirketler bilinçlendirilmelidir. Büyük firmaların çevreye duyarlı olmak ve topluma karşı sosyal sorumluluklarını yerine getirmek adına güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaları oldukça önemlidir.+ Yorum Gönder
teknolojinin çevreye zararları,  teknolojinin çevresel etkileri,  teknolojinin dogaya zararlari,  teknolojinin çevreye zararları kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi