Teknolojik gelişmelerin getirdiği sorunlara çözüm

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Teknolojik gelişmelerin getirdiği sorunlara çözüm ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Teknolojik gelişmelerin getirdiği sorunlara çözüm

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: Teknolojik gelişmelerin getirdiği sorunlara çözüm

  Teknolojik gelişmelerin getirdiği sorunlara çözüm hakkında bilgi

  İnsan faktörünün ön plana çıktığı bilişim toplumunda, “etik” sözcüğü sıkça duyulmaya başlanmıştır. Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, insanların yapabilme gücü artmış, hem bu gücün kullanımından doğan etik sorunların, hem de bu sorunların etkileyebileceği insan sayısında artışların olacağı gözlenmiştir. Bu nedenle de, kimi mesleklerde karşılaşılan etik sorunların artması ya da bu sorunların farkına varılmasıyla birlikte, “çevre etiği”, “işletme etiği”, “tıp etiği”, “siyaset etiği”, v.s. gibi meslek etiklerinden söz edilerek bu etiklere duyulan gereksinim dile getirilmiştir.

  Genellikle “meslek etikleri “ denen, aslında etik olarak adlandırılmaları pek de uygun olmayan, daha çok meslek ilkelerinden oluşan etiklerden de bahsetmek mümkündür. Bunlar “gazeticilik etiği”, “kütüphanecilik etiği”, “bilişim etiği”, v.s. gibi. (3) Değişik mesleklerde, mesleki ilkeler ya da normlar arasında farklılar bulunmasına rağmen, insan ilişkilerinde yaşanan etik sorunların, meslekten mesleğe tümüyle değişmesinin söz konusu olmayacağı, bir çok durumlarda benzerlikler ve kesişmeler taşıyacağı açıktır.

  Günümüzde kullanımı ihtiyaç haline gelen, bilgisayar ve bilgisayar teknolojileri yani bilişim konularında yaşanan etik sorunları vardır. Sadece bilişim teknolojilerinin gelişmesi ile değil, bilgisayar kullanımının kolaylaşması ile de bilişim ortamlarında sık sık etik sorunlar yaşanmaya başlanmıştır. Bu etik sorunların çözümünü amaçlayan, bilişim ortamlarındaki etik ilkeler aşağıda özetlenmiştir.

  Bilgisayar Etik Enstitüsü tarafından geliştirilen ve bilgisayar kullanım etik ilkelerinin temelini oluşturan 10 ilke:

  1- Bilgisayarı başka insanlara zarar vermek için kullanmayacaksın.

  2- Başka insanların bilgisayar çalışmalarına karışmayacaksın.

  3- Başka insanların dosyalarına burnunu sokmayacaksın.

  4- Bilgisayarı hırsızlık yapmak için kullanmayacaksın.

  5- Bilgisayarı yalan bilgiyi yaymak için kullanmayacaksın.

  6- Bedelini ödemediğin yazılımı kopyalamayacak ya da kullanmayacaksın.

  7- Başka insanların bilgisayar kaynaklarını izin almadan kullanmayacaksın.

  8- Başka insanların entelektüel bilgilerini kendine mal etmeyeceksin.

  9- Yazdığın programın sosyal hayata etkilerini dikkate alacaksın.

  10- Bilgisayara saygı duyacak, hakkında bahsedilecek şeyler için kullanacaksın.

  Internet (tüm iletişim ağlarını içine alan meta bir iletişim ağı) üzerindeki kullanıcılar, çok geniş sitelere, servislere kitlelere ulaşmanın sorumluluğunu taşımalıdır. Sonuçta sanal ortamda her kullanıcı kendi hareketinden sorumludur. Bir ağ kullanıcısı olarak diğer ağlara ve/veya bilgisayar sistemlerine erişmenin hak değil bir ayrıcalık olduğunu göz önünde bulundurarak diğer ağ veya bilgisayar sistemlerine zarar verecek davranışlarda bulunulmamalı ve aşağıda ana başlıklar altında verilen etik kurallara uyulmalıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi