Ege bölgesinin doğal ve tarihi güzellikleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ege bölgesinin doğal ve tarihi güzellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ege bölgesinin doğal ve tarihi güzellikleri

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: ege bölgesinin doğal ve tarihi güzellikleri  ege bölgesinin doğal ve tarihi güzellikleri hakkında bilgi

  EFES ANTIK KENTI - Selçuk
  Ilk çagin en ünlü kentlerinden biri olan Efes, Küçük Menderes nehrinin deltasi üzerinde kurulmustur. Bir kent devletçigi iken Roma Imparatoru Augustus Dönemi’nde Asya Eyaleti’nin baskenti olmus ve nüfusu M.Ö. 1.-2. y.y.’larda o dönem için çok fazla olan 200.000 kisiyi asmistir.

  PAMUKKALE (Hierapolis)
  Denizli ilinin 18 km. kuzeyinde yer alan Hierapolis antik kentinin arkeoloji literatüründe Kutsal Kent olarak adlandirilmasi, kentte bilinen bir çok tapinak ve diger dinsel yapinin varligindan kaynaklanmaktadir.

  Agora,
  İzmir'in Namazgah semtinde bulunan Agora, Roma dönemine aittir. Agora antik dönemlerde politik toplantıların ve halkın alışveriş yaptığı bir yerdir. Ticari olmaktan ziyade, bir devlet agorası görünümündeki İzmir Agorası, bugüne değin ortaya çıkarılan dünyanın en büyük Devlet Agorasıdır.

  M.S.178'de depremle yerle bir olan Agora, İmparator Marcus Aurelius'un özenli çalışmalarıyla yeniden inşa edilmiştir.

  1932-1941 yılları arasında yapılan ilk dönem kazılarla büyük bir bölümü ortaya çıkarılan İzmir agorasının, dikdörtgen formda, ortada geniş (120 x 180 m) bir avlu etrafında sütun ve kemerler üzerine inşa edilmiş üç katlı ve önünde merdiveni olan bileşik bir yapı olduğu anlaşılmıştır.

  Agoradaki çalışmalar; agora meydanı, kuzey kapısı, bazilika altı, batı yapısı (stoa), antik çarşı olmak üzere beş yerde kazı, restorasyon, arkeolojik temizlik ve çevre düzenlemesi şeklinde sürdürülmektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi