Çağdaş yönetim anlayışı nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çağdaş yönetim anlayışı nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çağdaş yönetim anlayışı nedir

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: çağdaş yönetim anlayışı nedir

  Çağdaş yönetim anlayışı hakkında bilgi

  Modern yönetim kuramı ya da modern yönetim düşünce sistemi olarak adlandırılan bu yaklaşım; davranış kuramları, rol yaklaşımı, birleşme yaklaşımı, güdüleme yaklaşımı, karar verme, yöneylem araştırmasının yanı sıra, modern yönetim kuramının önemlileri olarak nitelendirilen, "sistem yaklaşımı" ve "durumsallık yaklaşımı" ndan oluşmaktadır.

  Sistem yaklaşımı her zaman ve her durumda geçerli bir örgüt yapısının bulunmadığını öngörmektedir. Bu yaklaşım yönetim sistemine farklı bir bakış açısı getirmiştir. Örgütün yalnız başına değil içinde bulunduğu örgüt yapısı ile değerlendirilmesi gerektiğini kabul etmiştir.

  Modern yönetim düşüncesinin bir diğer yaklaşımı olan durumsallık yaklaşımı 1960'lı yıllardan sonra etkisini göstermeye başlamıştır. Bu görüşe göre, her yerde ve her zaman işletmeler için geçerli olabilecek bir yönetim ve örgüt yaklaşımı yerine, her işletmenin kendi yapısına, içinde bulunduğu duruma ve çevre şartlarına en uygun modeli uygulamak gerekir. Şüphesiz işletmenin şartlan değiştikçe, duruma en elverişli uygulamaya geçilecektir. Bu özelliği ile durumsallık yaklaşımı yönetim ve örgüt anlayışına dinamizm getirecek çağdaş bir yaklaşımdır.

  Belirtilen yönetim yaklaşımları, küreselleşmenin etkisiyle sürekli değişen örgüt şartlarında yetersiz duruma gelmeye başlamışlardır. Bu yüzden günümüz örgüt yönetim anlayışı olan TKY anlayışı etkisini hissettirmeye başlamıştır.+ Yorum Gönder
modern yönetim anlayışı,  çağdaş yönetim anlayışı,  çağdaş yönetim nedir,  çağdaş yaklaşım nedir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi