Atık maddelerden neler yapılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atık maddelerden neler yapılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Atık maddelerden neler yapılabilir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: atık maddelerden yapılan malzemeler

  Plastik, metal, cam, kağıt/karton ve kompozit ambalaj atıkları geri kazanılabiliyor. Su, meşrubat, deterjan, şampuan, sıvı yağ plastik ambalajları, yoğurt ve margarin kapları, plastik bidonlar, plastik ambalajlara örnek olarak gösteriliyor. Plastik ambalaj atıklarından, üretildiği hammaddenin özelliklerine göre sentetik elyaf, dolgu malzemesi, gıda sanayinde kullanılmamak koşuluyla plastik şişe, çöp torbası, atık su borusu marley ve çeşitli dolgu malzemeleri gibi ürünler elde edilebiliyor.

  Metal ambalajlar çelik veya alüminyumdan üretiliyor. Yemeklik yağ tenekeleri, konserve kutuları ve meşrubat kutuları metal ambalajlar arasında sayılıyor. Metal ambalaj atıkları yüksek sıcaklıklarda eritilerek yeni metal ürün üretilmesinde kullanılabiliyor.

  Cam şişe ve kavanozlar günlük hayatta kullanılan cam ambalaj atıkları, renklerine göre ayrılıp, kırılıp, yıkandıktan sonra fırına hazır cam kırığı haline getiriliyor ve yüksek sıcaklıktaki fırınlarda eritilerek ambalaj üretimine tekrar dahil oluyor.

  Karton koliler, kağıt paketler kağıt ve karton ambalajlar için örnekler arasında sıralanıyor. Çok yaygın kullanımı olan bu tür ambalajların atıkları da kolaylıkla geri dönüştürülerek kağıt ve kartondan yeni ürünler elde edilmesinde kullanılıyor.

  Kompozit ambalajlar, birden fazla farklı malzemenin bir arada kullanılmasıyla oluşan ambalajlar. Kağıt/metal/plastiğin bir arada kullanılmasından kompozit ambalaj elde ediliyor. Süt ve meyve suyu gibi içecekler, sıvı gıdalar için kullanılan içecek kartonları yüzde 80’i kağıt ile az oranda plastik ve alüminyumdan oluşuyor. Bu tür ambalajlar da geri dönüştürülerek pelur kağıt üretilebiliyor. 3. 3
  Forumacil
  Özel Üye
  atık maddelerden neler yapılabilir
  atık maddelerden neler yapılabilir ile ilgili görseller  Atik maddeler.jpg
  Atik maddeler1.jpg
  Atik maddeler2.jpg
  Atik maddeler3.jpg
  Atik maddeler4.jpg
  Atik maddeler5.jpg
  Atik maddeler6.jpg
  Atik maddeler7.jpg
  Atik maddeler8.jpg 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzeldi ve çok işime yardı çok teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
atık maddelerden neler yapılabilir,  atık malzemelerden neler yapılır,  atık maddelerden neler yapılır,  atık maddelerle neler yapılabilir,  atık maddelerden ne yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 12 kişi