Alkol ve sigaranın vücudumuzdaki sistemlere etkisi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Alkol ve sigaranın vücudumuzdaki sistemlere etkisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: alkol ve sigaranın vücudumuzdaki sistemlere etkisi

  alkol ve sigaranın vücudumuzdaki sistemlere etkisi


  Sadece kalori veren nötr bileşiklerdir. Buna karşı vücutta kolayca, çeşitli maddelerle birleşir ve tepkimeye girerler. İçilen alkoller, damıtma veya mayalanma yoluyla elde edilir. Bu içkilerin sarhoş edici bileşeni “etil alkol” dür.

  Alkolün zararları nelerdir?

  • Olduğu gibi kalori verir ve kilo almaya sebep olur. Sarhoş yaparak kişinin reflekslerinin, oto kontrolünün ve konsantresinin zayıflamasına neden olur. Cemiyet içinde küçük düşmesine sebebiyet verir.
  • Alışkanlık yapar. Zaman içinde devamlı içki içme arzusu yaratarak, alkolikliğe sebep olur. İçilmediği zaman depresyon ve çeşitli yan etkiler meydana getirir.
  • Sinir sistemine zararlı etkisi vardır.
  • Vücuttaki protein, vitamin ve birçok maddenin yıkımına veya etkilenmesine sebep olur. Besinlerin vücutta yararlı etkisini azaltır veya yok eder.
  • İçim derecesi ve alışkanlık süresine göre karaciğeri yorar siroz v.s gibi iflasına yol açacak hastalıklara neden olur. Birçok organı ters yönde etkiler.
  • Vücuttan su attırır, bu da tuz kaybına sebep olur.
  • Yaşam süresini %20 kısalttığı, sigarayla birlikte bu oranın arttığı tesbit edilmiştir.
  • Alkolün kalorisi çok yüksek olup besleyici de değildir. Kendi kilo yaptığı gibi, yağın depolanmasını hızlandırır ve yemeklere karşı direnme iradesini zayıflatır.


  • Alkoliklerde yağ, karaciğerde ancak kısmen işlenmiş biçimlerde birikir ve depolanır. Devamlı alkol alındığında bir süre sonra karaciğer yağlanması ortaya çıkar, karaciğer şişer ve fonksiyonları zayıflar.
  • Aşırı alkol kullanımı karaciğer sirozuna yol açar. Sirozlu karaciğer tarafından metabolizmaya katılan proteinlerin bir kısmı, amonyak ve aminler denilen maddeler olarak parçalanır. Bu maddeler zamanla vücutta birikebilir ve hepatik bilinçsizlik ortaya çıkar.
  • Aşırı alkol mide kanamasına yol açabileceği gibi, pankreas iltihabına da yol açarak ölümcül tehlike oluşturabilir.
  • Alkol, bir anestezik (narkozda kullanılan maddeler) gibi beyin fonksiyonunu gittikçe artarak baskılar.
  • Bir gram alkol yakıldığında 7 kalori oluşmaktadır.
  • Alkole dayanıklılık ne kadar artarsa artsın, karaciğer saatte, alkol derecesi örneğin; 80 olan 30 ml içkiden fazlasını parçalayamaz.
  • Kadınlarda daha fazla yağ dokusu bulunduğundan, alkol düzeyi artar ve kadınları daha çok etkiler.
  • Alkolün yarattığı sorunlar arasında, beyin ve sinir sistemi, sindirim sistemi, dolaşım sistemi zarar gördüğü gibi, erkeklerde empontansa (erkeklik organının sertleşmesi kaybı), kadınlarda adet düzeni bozulması ve her iki cinste kanser riskleri artar. Alkoliklerde, kalp-damar hastalıklarından sonra, en sık ölüm nedeni; gırtlak, yemek borusu, mide, pankreas ve karaciğer kanseridir. (Mayo Clinic.)
  • ABD’de her sene, yaşları 16-24 arasında olan on bin kişiden fazla genç alkollü sürücülükten dolayı trafik kazalarında ölmektedir. Bu dünyada yüz binlerce ölüm ve milyonlarca yaralanma demektir.
  • Hamilelikte alkol alımı doğacak çocuk üzerinde çok önemli riskler yaratır.
  • Bu ve buna benzer, esrar, kokain, doping, aşırı çay, kahve, cola v.s gibi maddelerin hiç kullanılmaması sağlık açısından önemlidir.

  Örneğin kafein; çay, kahve, kakao ve kola meyvesinde bulunur. Kafeinin, merkezi sinir sistemi, kalp, kan damarları, ve böbrekler üzerinde uyarıcı etkisi vardır. Bu sebeple sabahları ve gereğinde az miktarda alınmasında mahzur yoktur. Fazlasının ise; alışkanlık, kalp ve damar sistemine zararlı etki, kolay sinirlenme, bunaltı, gerginlik, baş ağrısı, fazla idrara çıkma, vücuttan tuz atılması ve uykusuzluk gibi zararlı etkileri vardır. Bu sebeple kafeinin uyarıcı için dahi olsa alımı, günde kilo başına 2 mg’ı geçmemelidir.

  İçecek adı Ortalama Kafein (Mg.)
  Kahve 1 büyük fincan 115.0
  Çay 1 büyük fincan 40.0
  Kakao 1 büyük fincan 40.0
  Cola’lı içecekler 1 şişe 45.6

  Ancak bunlara başlamamak, başlanmış ise, azaltmak veya bırakmak için en iyi tedavi ve terapi gene sportif çalışmalardır. Sportif çalışmaların kişiye verdiği güven duygusu, sağlıklı olma ve sağlıklı beslenme stratejisi, sinir sistemi üzerindeki olumlu etkisi, vücuda verdiği rahatlık, yaşamı doldurması ve bütün olumlu etkileriyle spor her türlü zararlı alışkanlığa başlamamak veya yenmek için en önemli uğraşıdır.

  Şunu unutmayalım ki; insan kendi iradesi ile başlattığı bir kerelik deneme ve tekrarların, sonunda kölesi olur. Sigara, alkol ve benzeri tiryakilik ve alışkanlıklar da böyledir. Bu tür alışkanlıklar hiç farkına varmadan gelişir ve bir gün geri dönülemez hal alır. Kendi iradenizle başladığınız kötü alışkanlıkların kölesi olmayınız.

  HAMİLELİKTE ALKOLÜN KOKUSU BİLE ZARARLI 3. 3
  Ziyaretçi
  Alkol kötülüklerinin anasıdır. Alkol alan kişi otomatik olarak o kişide uyuşturucu almış gibi olur. İnsan ne yaptığını bilmez bundan dolayı bazı örf ve adetler de kınanmıştır. insan oğluna zararı olduğu için Allah yasaklamıştır bu en önemli bir maddedir. 4. 4
  Ziyaretçi
  Beyin ve sinir hücrelerinin zarlarını zehirler veya uyuşturarak kullanılmaz hale getirir.
  Aşırı alkol geçici hafıza kaybına neden olur
  Alkol göze giden görme sinirlerine de tesir eder. Sulanma ve görme bozukluklarına neden olur. Neticede ameliyat kaçınılmaz olur. Körlüğe neden olabilir.
  Midenin iç yüzeyini kaplayan tabakayı tahriş eder ve buna bağlı olarak gastrit’e yol açar. Mide zarında yırtıkları oluşur. Mide ve yemek borusunda iç kanamalar meydana gelir. Kusma gözlemlenir.
  Kalp kasına zarar verir ve buna bağlı olarak kalp hastalıklarına yol açar. Kalp atışlarında düzensizlik meydana gelir. Kalp yetmezliğine neden olabilir.
  Erkeklerde sertleşme olmamasına neden olabilir. Kadınlarda ise adet bozukluğuna sebep olabilir. Anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler.
  Damar kireçlenmesine yol açar.
  Terleme ve kanın akışını hızlandırır. Kanı sulandırır. Yaralanmalarda, yaralı bölgenin geç iyileşmesine neden olur.
  Tepki refleksleri azalır, beynin düşünme ve karar verme düzeni zayıflar.
  Yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserlerine neden olur. Kanser riskini büyük oranda artırır.
  Alkol kullanımından bir gün sonra baş ağrısı ve ağız kuruluğu çok sık görülür.
  Sonradan utanacağınız, pişman olacağınız yada pişman olmaya bile vakit bulamamanıza yol açar.

+ Yorum Gönder
sigaranın vücudumuzdaki sistemlere etkisi,  sigaranın sistemlere zararları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi