Atatürk sanata ve sanatçıya neden önem verirdi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atatürk sanata ve sanatçıya neden önem verirdi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: Atatürk, birçok sanat dalı ile yakından ilgilenmiştir. ilkokuldan itibaren sanata ilgi duymuş ve yakından ilgilenmiştir. Şiir ve edebiyat ile ilgili birçok yazı yazmış ve Namık Kemal'in şiirlerini beğenerek okumuştur.

  Şiir ve edebiyat dışında müziğe karşı da ilgili olan Mustafa Kemal, şarkı ve türkü dinler, dinlediği müziklerin söz yazarı, besteci ve yorumcularla ilgilenmiştir. Rumeli türkülerini çok severdi. Halk oyunları özellikle zeybek oynamayı çok severdi. Müziği bu denli seven Ulu Önder, klasik müzik ve operanın ülkemizde gelişmesi için çalışmalarda bulunmuştur.


  Binaların mimari açısından göz alıcı ve tarihi değerleri korunmasını istemesi mimariye verdiği değeri göstermektedir. Bunun dışında heykeltıraş, resim, tiyatro ve bale gibi dalların gelimesine katkıda bulunmuştur.

  Atatürk, sanat ile ilgili düşüncelerini Çankaya köşkünde sanatçılarla yapmış olduğu sohbetinde ve meclis kürsüsünde dile getirmiştir. Sanat'a olan düşüncelerini şu şekidle belirtmiştir. "Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu anlatım söz ile olursa şiir, ezgi ile olursa müzik, resim ile olursa resamllık, oyma ile olursa hekeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur" demiştir.


  Sanatçılarının görevlerinin önemini belirtmek amacıyla şöyle demiştir: "Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız."

  ağdaş, modern ve daha renkli bir hayata ulaşmanın temel yolu sanattan geçeceğine inanan Atatürk bir başka sözünde "sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir." Ayrıca "güzel sanatlarda başarı, bütün inkılapların başarılı olduğunun en kesin delilidir." Diyerek Çağdaş bir ülke için sanatın vazgeçilmez bir gereksinim olduğunun altını çizmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi