Leylek hakkında bilgiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Leylek hakkında bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Leylek hakkında bilgiler

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: leylek hakkında bilgiler


  leylek hakkında ile ilgili genel bilgiler  Sıcak aylarında leylekler, beş ay aramızda kalabilmek için, kışı geçirdikleri ülkelerden geri dönerler. Ardından yine bizi terk ederler. Afrika'daki kış tatili bitti. Erkek leylek sessiz sedasız süzülüp geçiyor. Kırmızı gagalı kuşu, okyanusları aşarak kat ettiği bu yaklaşık 10.000 kilometrelik maraton uçuşu için tam altı hafta zaman harcadı - bu gerçekten takdire şayan bir başarı.
  Uzun bir yolu kateden leylek şimdi çok yorgun. Buna rağmen hiç hedefi şaşırmadan eski bacasına yöneliyor. Burada, 40 metre yüksekliğindeki bacada, onun yaz tahtı bulunuyor. Bitkin düşmüş bir halde gagasını tüylerine gömüyor.
  Tüylerini kabartıp huzur içinde uykuya dalıyor.
  Leylekler baharda geri döner. Önce erkekler gelir. Onların telaşları var, çünkü geçen yılki yuvalarını bulmaları gerekiyor. Yuvalarını saman ve otlarla onarıp hızla yeniliyorlar.
  Böyle bir leylek yuvası bir buçuk metre genişliğinde ve 50 kilo ağırlığında olabilir.
  İşleri bittiğinde, erkek leylek özlem içinde başını gökyüzüne çevirip dişisinin bir an önce gelmesini umut etmeye başlar.
  Bir hafta sonra dişi leylek de erkek leylek tarafından hazırlanmış olan yuvaya döner ve hemen yerini alır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi