Şairler hakkında bilgiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Şairler hakkında bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Şairler hakkında bilgiler

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: şairler hakkında bilgiler

  şairler hakkında ile genel bilgiler


  Halk şairleri, halk şiirinin yerleşmiş kurallarına bağlı kalmakla birlikte, türlü kültürel nedenlerle dil, anlatım, ölçü kullanımı bakımından farklı yönelişler içine girebilmektedirler. Ayrıca yaşadıkları çevre de onların sanat anlayışlarını farklılaştıran bir etmen olarak karşımızı çıkmaktadır. Halk şairlerini, işte bu gibi noktaları dikkate alarak şöyle ayırıyoruz:

  GÖÇEBE ŞAİRLER (GEZGİN)
  Bir yere bağlı kalmadan gezerler. Genellikle eğitim görmedikleri için, Divan Edebiyatı’ndan etkilenmezler. Dilleri sadedir. Hece ölçüsüne bağlıdırlar. Geleneksel şiir anlayışını sürdürürler.

  YENİÇERİ ŞAİRLER
  Osmanlılar zamanında askerlik, hayat boyu süren bir meslekti. Orduda görev arasında şairler yetişmiştir. Bunlar, katıldıkları savaşlarla ilgili yiğitlik şiirleriyle dikkati çekerler. Dil, anlatım, ölçü bakımından, göçebe şairler gibi geleneksel şiir anlayışına bağlıdırlar.

  KÖYLÜ ŞAİRLER
  Hayatları köylerde, kasabalarda geçer. Büyük kentlerle ilgileri olmadığı için, kent kültüründen, Divan Edebiyatı’ndan etkilenmeden, halk şiiri geleneklerine bağlı kalmışlardır.

  KENTLİ ŞAİRLER
  Genellikle Divan Edebiyatı’nın etkisinde kalırlar. Hem Halk, hem de Divan Edebiyatı tarzında şiirler söylerler. Dillerinde Arapça ve Farsça sözcüklerin oranı yüksektir. Hece ölçüsüyle birlikte aruza da yer verirler.

  TASAVVUF ŞAİRLERİ (TEKKE )
  Tekkelerde yetiştikleri, din ve tasavvuf konusunda eğitim gördükleri için, dilleri, göçebe, yeniçeri ve köylü şairlere göre bazen daha ağırdır. Zaman zaman Divan Edebiyatı’nın dil, anlatım, biçim, ölçü özelliklerini taşıyan şiirler söylerler. Örneğin Yunus Emre bile, aruz ölçüsü ve mesnevi düzeniyle Risaletü’n-Nushiyye adlı bir eser vermiştir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Sizlere çok ama çok teşekkür ederim 4. 4
  Ziyaretçi
  Cok tesekkurler sayenizde de bilgi sahibi oldum

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok teşekkür

+ Yorum Gönder
şairler hakkında bilgi,  yaşayan şairlerle ilgili bilgiler,  şairlerimiz hakkında bilgiler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi