Başımızın Görevleri Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Başımızın Görevleri Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Başımızın Görevleri Nedir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: başımızın görevleri hakkında bilgi

  Merkezi sinir sisteminin en büyük parçası olan beyin başımızda bulunur. Göz, kulak, tat ve koku hücreleri gibi duyu organları da gene baştadır. Baştaki ağız ve burun sindirim ve solunum sistemlerimize lüzumlu olan besinlerin, suyun ve oksijenin giriş kapılarıdır. İskelet sistemimize dahil birbirine kenetlenmiş, sağlam kemikler hassas bir organ olan beyni muhafaza eder.

  Kafatasımız ve çenemiz çok sayıda yüz kaslarıyla örtülmüştür. Bu kaslar çenemizi oynatmamızı, gözlerimizi açıp kapatmamızı, yüz ifadelerimizi değiştirmemizi mümkün kılar. En elastik kas ise, çiğneme hareketine de katkıda bülünan dildir. Boyunda kıkırdaklardan meydana gelen bir kakan konuşmamızı sağlayan ses tellerini korur. Kafatasıyla baş derisinin arasında üç çift tükürük bezi vardır. Sindirime yardımcı olan tükürüğü salgılayan bu bezler kabakulak olduğumuzda şişip ağrırlar. Gözlerimizin birer köşesinde yer alan küçücük gözyaşı bezleriyse saydam tabakanın nemli ve temiz kalmasını sağlar. 3. 3
  Ziyaretçi
  baş bir organ onun içinde beyin ,beyincik,omurilik,omurilik soğanı vardır 4. 4
  Ziyaretçi
  başımızın görevleri.png

  Başın Görevleri

  Omurganın üstüne yerleşen kafayı boyun kasları hareket ettirir. Kafatası sert ve çarpmaya dayanıklı bir kutu oluşturan, 8 kemik içerir. Kafa tabanında ve yanlarında yer alan delikler, omurilik ile damarların kafaya girmesini sağlar. Yüz bölümü 14 kemikten oluşur. Bu kemikler arasında burun, gözler, kulaklarla ilgili yuva ve delikler yer alır. Çocuklarda kafa kemikleri arasında bulunan zar ve boşluklar, doğum sırasında başın esnemesine ve sonraları oynamaz biçimde birleşinceye kadar beynin büyümesine olanak verir.

  Kafatası Kemiklerinin Görevleri
  Vücutta beyin ve beyincik gibi kısımları koruyan, göz, kulak, burun gibi duyu organlarının yerleştiği, genellikle yassı kemiklerden oluşan bölümdür.
  Başın şeklini belirler ve içindeki organları korur.
  Baş iskeletini oluşturan yassı kemikler birbirlerine oynamaz eklemlerle bağlanmıştır. Sadece alt çene kemiğinde yarı oynar eklem bulunur.
  Yeni doğan çocuklarda kafatasında bıngıldak (kıkırdaksı kemik) bulunur. Böyle olması doğumda bebeğin başının ezilmesini engeller.Bıngıldak daha sonra sertleşerek kemikleşir.
  Baş iskeleti; kafatası ve yüz kemikleri olarak iki kısımdan oluşur.

 5. 5
  Ziyaretçi
  Baş Nedir?
  Kafa veya baş, anatomide hayvan ve insanların en rostral (anatomik pozisyonda) bölümünde bulunan, genellikle beyin, göz, kafatası, kulak, burun ve ağızı içeren kısımdır.

  İnsan vücudu, fiziksel ve kimyasal yapılardan oluşan bir sistemler bütünüdür. Vücut, insan sağlığının maddesel parçasıdır; insan varlığının korunması ve soyun sürekliliği için birbiriyle uyumlu bir biçimde çalışan öğelerden oluşmuştur.

  Baş insan ile dik yürüyen birkaç maymun türünde bedenin en üst, bütün öbür canlılardaysa, ön bölümünü oluşturan organdır. Baş Beyin, gözler, kulaklar, burun, dil gibi Özel duyu organlarının yer aldığı baş, aynı zamanda bütün bedeni yöneten organdır.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Teşekkür ettim işime yaradı

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok saolun

 8. 8
  Ziyaretçi
  başın görevi hakkındaki açıklama için teşekkürler

 9. 9
  Ziyaretçi
  Ödevime çok yardımcı oldu

+ Yorum Gönder
başın görevleri,  başımızın görevi nedir,  başımızın görevleri,  başın görevleri nelerdir,  başımızın görevleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 50 kişi