Organlarımızın Görevleri Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Organlarımızın Görevleri Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Organlarımızın Görevleri Nedir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: organların görevleri

  Kalp
  Kalp kanı vucutta dolaşımını sağlar.
  Günde yaklaşık 100 bin, yılda 40 milyon, tüm insan hayatı boyunca yaklaşık 2,5 milyar kere, hiç durmadan yaklaşık 8 ton kanı vücuda pompalar.

  Karaciğer
  a. Proteinlerin üretilmesi ve depolanması, protein bolizmalarının birçok yan üretimlerinin tanzim ve kontrol edilmesi.
  b. Şekerin depolanması ve kanda bulunması gereken şeker miktarının ayarlanması.
  c. Vücuttaki toksik ve zararlı maddelerin nötralize edilmesi.
  d. Depo edilmiş yağların kullanılması.
  e. Kanın pıhtılaşması için gerekli maddelerin üretilmesi.
  f. Safra ve safra tuzlarımın üretilmesi. Bunlar kanallardan bağırsaklara ifraz edilmekte ve sindirime yardımcı olmaktadırlar.
  g. Kırmızı kan hücreleri ve başka kan elemanlarımın üretimi için gerekli ve önemli olan maddelerin üretimi ve depolanması.
  h. Günde yaklaşık olarak 4 su bardağı (1 litre) safra salgılar.
  i. Vücudun ısısını ayarlar.
  j. Vücudun ihtiyacı olan su ve vitaminleri yapar.
  k. Kan miktarını ayarlar.
  l. Hormonların görevleri üzerinde etkili olur.

  Akciğer
  Göğüs boşluğu içinde bulunan ve solunuma yarayan organ. Ana görevi atmosferdeki oksijeni kan dolaşımına nakletmek ve kan dolaşımındaki karbondioksiti atmosfere çıkartmaktır.

  Dalak
  Karın boşluğunun solunda, midenin arka tarafında bulunan dalak; eskimiş kırmızı kan hücrelerini yok eder, gerektiği zaman da yeni kırmızı kan hücreleri imal eder.

  İnce Bağırsak
  İnce bağırsağın ana görevleri besinlerin sindirim ve emilimi, su ve tuz emilimi ve elektrolit ve su sekresyonudur

  Kalın Bağırsak (kolon)
  Kalın bağırsakta kimyasal ya da mekanik sindirim yapılmaz.Yalnızca ince bağırsakta sindirilemeyen atıklar buraya taşınır. Gelen atıklara karışan su ve mineraller gibi yararlı maddeler emilerek kana verilir. Arta kalan maddeler, kalınbağırsağın son kısmı olan rektuma gelir ve anüsten dışarı atılır.

  Mide
  Sindirim aygıtının yemek borusu ile bağırsak başı arasında bulunan kısmı olup, içine giren yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı yerdir. Mide kendi çıkardığı asitten kendini korumak için yapışkan, alkalen-bazik bir mukus da üretir.

  Böbrek
  Omurgalılarda bulunan fasulye şeklinde boşaltım organlarıdırlar.
  Böbreğin görevi ,proteinlerin parçalanması sonucunda oluşan üre gibi zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırırken, diğer yandan vücudun sıvı, mineral ve asit-alkali dengesini de düzenler.

  Pankreas
  Salgılarıyla sindirim fonksiyonuna yardımcı olur ve kan şekerini düzenler.Karın boşluğunun üst tarafında ve bel omurlarının ön kısmında yerleşik bir organdır. Salgılarıyla sindirm fonksiyonuna yardımcı olur ve kan şekerini düzenler.

  Yemek Borusu
  Yenilen gıdaların ağızdan sonraki geçiş bölgesi, boğaz.İçten dışa doğru örtü epiteli, düz kas ve bağ dokudan oluşmuştur. Besinler yemek borusundan geçerken yemek borusu peristaltik hareketler yapar. Yemek borusunda sindirim gerçekleşmez. Besinler yemek borusundan mideye geçiş yapar. Yemek borusu ağız ve mideyi birleştirir.

  Apandis
  Görevi bademciklerin ve lenf düğümlerinin görevine benzer; kalınbağırsakta bulunan mikropları yok ederek hastalık yapmalarını önlemeğe çalışır.

  Safra kesesi
  Karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karacigerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organ.Kesenin görevi, safrayı depolayıp, yoğunlaştırmak, ve gerekli aralıklarla oniki parmak barsağına safra salgılamaktır.Yemek yendiği zaman safrakesesi kasılır ve konsantre safra ince barsağa akar ve yemeklerin sindirilmesine yardım eder.

  Soluk Borusu
  Nefes borusu (soluk borusu) veya trakea, vücutta solunan havanın geçtiği, boru şeklinde bir organdır. Bu boru havayı ciğerlerimize göndermemizi sağlar.Omurgalılarda trakea havanın boğazdan akciğerlere geçişini sağlarken, omurgasızlarda dışarıdaki havayı doğrudan iç dokulara ulaştırır.
  Eğer soluk borumuza kazayla yiyecek kaçarsa soluk alamayıp tıkanabilir.Bu nedenle,

  Anüs (makat)
  Sindirim kanalının bitiş kısmı. Dışkılar boşaltım sırasında anüsten geçerek vücuttan atılırlar.

  Rektum
  Kalın bağırsağın son bölümüdür. Anüse açılır. Dışkının atılımdan önce tutulduğu yerdir. Rektumun son birkaç santimetresi deriye benzer bir doku ile kaplıdır. Kalın barsağın genişlemesi sonucu oluşan ortalama 15 cm uzunluğunda olup sindirim sistemimizin son kısmıdır.

  Onikiparmak Bağırsağı
  Onikiparmak bağırsağının çeperi gıda maddelerinin sindirimine yardımcı olan bazı usareleri üretmektedir.. Safra onikiparmak bağırsağında depo edilmektedir ve pankreas usareleri da bu bağırsağa boşalmaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok yardımcı oldunuz çok işime yaradı 4. 4
  Ziyaretçi
  duyu organlarımızın çalışmasını kontrol eder. vicudumuzu yönetir.

 5. 5
  Ziyaretçi
  kalp yaşamamızı sağlar

 6. 6
  Ziyaretçi
  muhteşem çok işime yaradı
  fen ödevime yardımcı oldu

 7. 7
  Ziyaretçi
  iyiymiş işime yaradı

 8. 8
  Ziyaretçi
  Bey bu numarayı
  aramanız
  Gerekiyor muş ve bu yüzden çok güzel bir gün demi

+ Yorum Gönder
organlarımızın görevleri,  organların görevleri nelerdir,  organlarımızın görevleri nelerdir,  organlarımız ve görevleri,  organların görevleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi