Günlük yaşantımızda enerji tasarrufu

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Günlük yaşantımızda enerji tasarrufu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Günlük yaşantımızda enerji tasarrufu

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: günlük yaşantımızda enerji tasarrufu
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü ile Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte düzenlediği “Günlük Hayatta Enerji Verimliliği Seminerleri” farklı ilçelerde devam ediyor.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü ile Eğitim Müdürlüğü’nün müştereken düzenlemiş olduğu “Günlük Hayatta Enerji Verimliliği Seminerleri”ne, İSMEK ilçe merkezlerinde, Kasım-2009’dan bu yana toplamda 1735 katılımcıya 29 ilçede seminerler verildi. Bu yıl seminer programı çerçevesinde 25 ilçe merkezinde “Günlük Hayatta Enerji Verimliliği Seminerleri”ne Aralık–2010 tarihi itibariyle başlandı. Ocak ayı seminerleri 5 Ocak 2011’de Bahçelievler Çalışlar, 12 Ocak’ta Bahçelievler Şirinevler’de, 19 Ocak 2011’de Başakşehir 2.Etap’da ve 26 Ocak’ta Beşiktaş Dikilitaş’da düzenleniyor.

  Günlük yaşamda gereksiz ve verimsiz enerji tüketimlerine dikkat çekilen eğitimlerde enerji tüketimi konusunda toplumdaki bilinç düzeyinin ve çevreye karşı hassasiyetin arttırılması hedefleniyor.

  Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü teknik personellerince verilen eğitimlerde; evlerde yapılabilecek basit, masrafsız veya küçük masraflı bazı uygulamalar ile elektrik, su ve doğalgaz tüketim faturalarını düşürmenin mümkün olduğu sayısal değerler katılımcılara gösteriliyor.

  Özellikle ev hanımlarının günlük hayatta bazı ufak tedbirler alarak aile bütçesine ve ülke ekonomisine ne kadar büyük katkılar sağlayacakları anlatılarak, enerji verimliliği konusunda farkındalık oluşturmak amaçlanıyor. Isı yalıtımının önemi ve aslında yüksek maliyetli gibi görünen bu uygulamanın önemine değiniliyor. Tasarruflu ampullerin aile ve ülke ekonomisine katkısı, prizden çekilmeyen fişler, yanlış kullanılan elektrikli ev aletleri, hatta kışın radyatörlerin önünü kapatan perde ve mobilyalar gibi gözden kaçan önlemlerin dikkate alınması seminerlerin konu başlıklarını oluşturuyor.

  Ayrıca seminerler sonunda gerçekleştirilen anket ile İstanbul halkının enerji verimliliği konusundaki bilinç düzeyi ve enerji tüketim alışkanlıkları içeren bir anket yapılıyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi