Çevrenizde diğer canlıları korumak için hangi çalışmalar yapılmaktadır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çevrenizde diğer canlıları korumak için hangi çalışmalar yapılmaktadır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çevrenizde diğer canlıları korumak için hangi çalışmalar yapılmaktadır

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: çevrenizde diğer canlıları korumak için hangi çalışmalar yapılmaktadır
  Hayvanları Korumak için Neler Yapmalıyız? Sorusuna yanıt armaya çalışan bir insan, hayvanları korumak noktasında yaralı işler yapmaya başlamış demektir aslında. İçinde yaşadığımız gezegende insandan başka canlılar da bulunmaktadır. İnsandan başka canlılara hayvan adı veriyoruz. Hayvanlar alemini çeşit çeşit hayvanlar oluşturmaktadır. Karada yaşayan hayvanlar, denizde yaşayan hayvanlar şeklinde gruplandığı gibi; kanatlı hayvanlar, sürüngenler, etçil hayvanlar, otçul hayvanlar ve memliler gibi tanımlamalarla bir birinden ayrılan hayvanları aynı zamanda evcil ve yabani hayvanlar diye de gruplandırırız. Her ne kadar insanlar için evcil hayvanlar yararlı ve dost olsalar da yabani hayvanlar da doğal çevrenin çeşitliliği içerisinde çeşitli işlevleri olan canlılardır. Doğadaki bütün canlıların devamı ve çeşitliliği, doğal denge için gereklidir. Eski çağlardan günümüze bir çok canlının zorlu doğa koşullarına ayak uyduramadıkları için tükendikleri bilinmektedir. Günümüzde hayvan hakları savunucuları ve çeşitli kuruluşlar, nesli tükenmekte olan (kelaynak gbi) canlıların korunmaya alınmasını sağlamıştır.

  Nesli Tükenmekte Hayvanlar Korunmalıdır
  Hayvanları korumak ve nesillerinin tükenmesini önlemek için kurumsal çabaların yanında bireylerin de çaba göstermeleri lazımdır. Ülkemizde belirli zamanlarda uygulanan av yasağı, nesli tükenmekte olan av hayvanları için koruma işlevi görmektedir. Dönemsel av yasakları yanında avlanması kesinlikle yasak olan hayvan türleri de bulunmaktadır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde bazı hayvanların neslinin devamı için büyük çaba ve çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalara destek olmak, avlanma yasağına uymayanları uyarmak ya da en iyisi resmi makamlara bildirmek vatandaşlık görevi olmalıdır.

  Hayvanları Nasıl Koruyabiliriz?
  Hayvanları korumak için neler yapabilirizHayvanları avlanmaya karşı korumanın yanında, zorlu iklim koşullarında yaşamaya çalışan hayvanları da korumaya çalışmak gereklidir. Yine bir diğer öenmli sorun da hayvanlara uygulanan şiddet veya kötü muamelelerdir. Bu tür kötü durum ve olaylara tanık olulunduğunda resmi makamlara bildirmek gereklidir. Özellikle sokaklarda başıboş yaşamak zorunda kalan kedi ve köpek gibi canlıların kötü muameleye maruz kalmalarını önelemek, onların aç kalmamaları için önlemler almamız lazım. Örneğin kuru ekmek parçalarını, ekmek kırıntılarını duvar üstlerine ağaç diplerine veya büyük kaya gibi yükseltiler varsa oralara koymak doğru olabilir. Yine havaların çok sıçak olduğu zamanlarda, evinizin dış kapısının önlerine, balkonlara veya yine duvar üstlerine bir tabak içinde su koyabiliriz. Susuz kalan kuşlar için hayati önem taşıyan bu çabayı da göstermek gereklidir.

  Hayvanları Korumak için Herkesin Yapacağı Bir Şey Vardır!
  Her insanın hayvanları koruma noktasında bir çabası mutlaka olur. yeterki hayvanların da doğal çevre ve doğal yaşam içindeki yerini ve önemini kavrayalım. Hayvanların yaşama haklarına saygı gösterdiğimiz zaman onları korumak için gerekli çabayı da kendiliğinden göstermiş oluruz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi