Çevrenizde gördüğünüz varlıklar nasıl meydana gelmiştir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çevrenizde gördüğünüz varlıklar nasıl meydana gelmiştir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çevrenizde gördüğünüz varlıklar nasıl meydana gelmiştir

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: çevrenizde gördüğünüz varlıklar nasıl meydana gelmiştir
  VARLIK FELSEFESİ (ONTOLOJİ) DERS NOTLARI  “Eğer büyüklere, “Güzel bir ev gördüm, kırmızı tuğlalı; pencerelerinden sardunyalar sarkıyor, damında ise kumrular var,” derseniz, nasıl bir evden sözetmekte olduğunuzu bir türlü anlayamazlar. Ne zaman ki onlara, “yüz milyonluk bir ev gördüm.” Dersiniz, işte o zaman size, “Oo, ne kadar güzel bir evmiş!” derler gözlerini koca koca açıp.

  Aynı şekilde onlara, “Küçük prensin güler yüzlülüğü, tatlılığı ve bir koyun istiyor olması, onun var olduğunu gösterir. Birisi bir koyun istiyorsa, bu onun varlığının kanıtıdır,” derseniz size inanmazlar dalga, geçerler. Ama onlara, “Küçük prensin geldiği gezegenin adı Asteroid B-612’dir,” derseniz, işte o zaman size inanıverirler ve sıkıcı sorular sormazlar.”

  Küçük Prens /Antoine de Saint Exupéry / Çev: F.Erdoğan / Mavibulut yay.  “Birisi bir koyun istiyorsa, bu onun varlığının kanıtı mıdır?” “Büyükler” gibi bakarsak biz de, ölçüp-biçtiğimiz, maddi olarak fiyatlandırıp, adlandırdığımız şeyler mi vardır sadece? Küçük prens var mıdır ya onun gezegeni Asteroid B-612?

  Var olmak nedir? Varlık nedir? Belki de şimdiye kadar hiç üstünde düşünmediğimiz, aklımıza bile hiç gelmemiş, şimdi de yüzümüzde alaycı bir gülümsemeye yol açan sorular. Gerçekten de nedir şu varlık dediğimiz şey? Acaba yalnızca uzay ve zaman içinde yer alan maddi-fiziksel varlıklar mı vardır? Yoksa bu varlıkların yanısıra tinsel-düşünsel varlıklar da var mıdır? Eğer her iki türden varlık varsa bunlar arasındaki ilişki nasıl kurulmaktadır? Ne türden olduğunu kabul edersek edelim, bu varlık türünün temel özellikleri nelerdir? Hareket, oluş, değişme vb. de bir varlık mıdır?
  Yukarıda örneklediğimiz soruları sorup bunlara yanıt arayan, başka deyişle varlığı kendisine konu edinen felsefe dalına varlık felsefesi(ontoloji) denir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Sağolun çok aydınlatıcı oldu+ Yorum Gönder
çevrenizde gördüğünüz varlıklar nasıl meydana gelmiştir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi