Günümüzde yaşayan tarihçiler kimlerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Günümüzde yaşayan tarihçiler kimlerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Günümüzde yaşayan tarihçiler kimlerdir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: günümüzde yaşayan tarihçiler kimlerdir  günümüzde yaşayan tarihçiler kimlerdir hakkında bilgi


  tarihin bilim olmadığını sanan insanlar buraya gelmiş yazı yazıyor! tarihle ilgili ne biliyorsunuz da yorum yapıyorsunuz burda. tarihin kullanmış olduğu methodolojilerden haberin var mı senin hiç? gelmiş buraya ahkam kesiyorsunuz çok şey biliyormuş gibi.

  halil inalcık kötü tarihçi miydi, tabi ki hayır. onun çalışmalarının ışığında osmanlı tarih yazımı ilerledi ve bugünlere geldi fakat yazdığı makaleleri kitapları, ileri sürdüğü tezleri tartışılmaya başlandı. ve artık okutulmuyor tarih bölümlerinde bu isim, onun yerine inalcık ın tezini de içine alan ayrıca ondan sonra gelmiş araştırmacılarının tezlerinin de incelendiği yeni yazılmış tarih kitapları tercih ediliyor. burada tarih bölümünden kastım tabi ki ankara, hacettepe, marmara, istanbul üniversiteleri değil. odtü, boğaziçi, bilgi üniversitesinin lisans programlarına, sabancı, bilkent, koç gibi üniversitelerin lisansüstü ders programlarına baktığımız zaman inalcık ın bir kaç makalesi hariç okutulmadığını göreceksiniz. evet halil inalcık iyi tarihçiydi fakat artık tercih edilmiyor.

  ilber ortaylı da gençliğinde yazdığı makalelerle tarihçidir benim gözümde. son 10-15 yıldır yayınladığı kitaplar eski yazdığı kitapların yeniden yeniden yayınlanmasından başka bir şey değildir. artık bir şey üretemiyor.

  yusuf halaçoğlu tarihçilerin yüz karasıdır. nasıl bu kadar süre türk tarih kurumu başkanlığı yapmıştır hayret ediyorum. kafatasçı milliyetçiliği kullanan en önemli tarihçidir belki de türkiye de.

  murat bardakçı yı bu siteye nasıl yüklerler onu da hayretle karşılıyorum. tarihçi bildiği olayları arka arkaya sıralayan kişi değildir. günümüzde şu olay var, bak şu gün şu tarihde şuna benzer olay olmuştu demekde değildir. farsçasına güvenip eski osmanlıca belgelerini çevirip ben tarihçiyim demekde tarihçilik değildir. tarihçi, hiç belge okumasa dahi olaya farklı perspektiflerden yaklaşarak o bağlamı çıkarabilen kişidir. bunların bildikleri internette de var gir google a bak yazıyor hepsi orada.

  listede adı geçen kişilerin adını anmak bile istemiyorum, bu kadar yüzeysel bir anket yapılabilinir mi ya?

  günümüzde dünyada kabul gören türk tarihçileri ingilizce bilen ve yazan tarihçilerdir.
  cemal kafadar, oktay özel, edhem eldem, tülay artan, gülru necipoğlu, derin terzioğlu, akşin somel, fikret adanır, hakan erdem, hülya canbakal, mete tunçay gibi tarihçilerimiz varken bu kişilerin isminin dahi verilmesi, bu konu başlığının ne kadar sığ kişiler tarafından tartışıldığını gösteriyor. yazık gerçekten yazık. bizim problemimiz bu zaten, bir şey bilmeyiz, herşeyi bildiğimizi zannederiz ve her şeyi söyleriz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi