Kızılay nedir görevleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kızılay nedir görevleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kızılay nedir görevleri nelerdir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: kızılayın tanımı ve görevleri

  Kızılay bir yardım kuruluşudur. Savaşta ve barışta halkın karagün dostudur. Savaşta yaralananlara ölenlerin ailelerine yardıma koşar. Yaraları sarar. Her türlü yardımı yapar. Barışta yangın sel deprem felaketlerine uğrayanlara sıcak yardım elini uzatır. Fakirlere düşkünlere kimsesizlere yardım eder. Onlara yiyecek giyecek içecek yakacak çadır ve para yardımı yapar. Kızılay‘ın halka yaptığı yardımlar yine halkın bu kuruluşa yaptığı yardımlardan bağışlardan oluşur. Durumu iyi olan her vatandaş Kızılay’a yardım etmeli bağışta bulunmalıdır. Hepimiz Kızılay‘a yardım edelim. Kızılay Kurban Bayramında kestiğimiz kurban derisini bu kuruluşa bağışlayalım. Kızılay’a yaptığımız yardım fakire fukaraya felakete uğrayanlara yapılmış sayılır. Biz de bir gün felakete uğrarsak bizim de yardımımıza koşar. pulu alalım.
  29 Ekim - 4 Kasım tarihleri arası Kızılay Haftası olarak kutlanır. Okullarda radyo ve televizyonlarda gazete ve dergilerde Kızılay’ın faydaları amaçları anlatılır. Kızılay’la ilgili sergiler açılır. Çalışmalar halka gösterilir.
  Kızılay’ın merkezi Ankara’dadır. Türkiye’nin her il ve ilçesinde şubesi vardır. Okullarda Kızılay Kolu kurulur ve çalışır. öğrencilerin üye olduğu bu kol Kızılay’a pul satarak yardım toplar.

  KIZILAY’IN GÖREVLERİ VE ÇALIŞMALARI

  1.doğa olaylarında zarar görenlere çadır battaniye giysi ve yiyecek yardımları yapar. Bunun için önceden bu maddeleri depo eder.
  2.Yoksul kimsesiz ve düşkünler için aşevleri açar.
  3.sağlık merkezleri kurar. Kurduğu kan bankası ile halkın yaptığı kan bağışlarını kabul eder gereksinme duyanlara bu kanları verir.
  4.Hemşire yetiştirmek için okullar açar.
  5.Savaşta geçici sağlık merkezleri kurar.
  6.Gezici hastaneler kurar.+ Yorum Gönder
kızılay nedir,  kızılay nedir görevleri nelerdir,  kızılay nedir ve görevleri nelerdir kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi