Rtük nedir ve kısaca görevleri hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Rtük nedir ve kısaca görevleri hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Rtük nedir ve kısaca görevleri hakkında bilgi

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Rtük nedir ve görevleri ile ilgili bilgi

  Rtük tanımı ve görevleri

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK): Ülkemizde yayın yapan kuruluşların belli ilkeler doğrultusunda yayın yapmalarını sağlamak amacıyla radyo ve televizyonların yayınlarını düzenlemek ve denetlemekle görevli kuruldur.

  Rtük görevleri
  Üst Kurul, öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlâl eden, yayın ilkelerine ve Kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını uyarır veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini ister. Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlâle konu olan programın yayını, bir ilâ on iki kez arasında durdurulur. Bu süre içinde programın yapımcısı ve varsa sunucusu hiçbir ad altında başka bir program yapamaz. Yayını durdurulan programların yerine, aynı yayın kuşağında ve reklamsız olarak, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına Üst Kurulca hazırlattırılacak eğitim, kültür, trafik, kadın ve çocuk hakları, gençlerin fiziksel ve ahlakî gelişimi, uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklarla mücadele, Türk dilinin güzel kullanımı ve çevre eğitimi konularında programlar yayınlanır.

  Aykırılığın tekrarı halinde 3984 Sayılı Yasanın 4756 Sayılı Yasayla değişik 33. maddesinde belirtilen miktarlarda idarî para cezası uygulanır. Para cezaları, her yıl Maliye Bakanlığınca ilân edilen yeniden değerleme oranında artırılır. İhlâlin, ihlâl tarihinden itibaren, takip eden bir yıl içinde tekrarı halinde bu idarî para cezaları yüzde elli oranında artırılır. İhlâlin, ihlâl tarihinden itibaren takip eden bir yıl içinde üçüncü kez tekrarında ihlâlin ağırlığına göre izin uygulaması bir yıla kadar geçici olarak durdurulur. 3. 3
  Ziyaretçi
  bence harika 4. 4
  Ziyaretçi
  bence süper harika ^^

 5. 5
  Ziyaretçi
  harika olmuş

 6. 6
  Ziyaretçi
  kısmetse olur programını yalan ve karakter bozukluğu yaratacak olmasından yayından kaldırılmasını rica edıyorum

 7. 7
  Hakan
  Administratör
  kısmetse olur programını yalan ve karakter bozukluğu yaratacak olmasından yayından kaldırılmasını rica edıyorum
  Şikayetlerinizi trük resmi sitesine yapmanız gerekmektedir.

+ Yorum Gönder
rtük nedir kısaca,  rtük nedir,  rtük nedir kisaca,  rtük hakkında kısa bilgi,  rtük nedir görevleri nelerdir kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi