Bitkiler ve hayvanlar arasında çoğalma yönünden ne gibi farklılıklar vardır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bitkiler ve hayvanlar arasında çoğalma yönünden ne gibi farklılıklar vardır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bitkiler ve hayvanlar arasında çoğalma yönünden ne gibi farklılıklar vardır

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: bitkiler ve hayvanlar arasında çoğalma yönünden ne gibi farklılıklar vardır


  bitkiler ve hayvanlar arasında çoğalma yönünden ne gibi farklılıklar vardır hakkında bilgi  Isik mikroskobunda yapilan gözlemlerde bile bitki ve hayvan hücresi arasindaki farklar izlenebilir.
  Asagidaki tablodan da görülebilecegi gibi bitki hücresinin çeperinde selüloz vardir. Hayvan hücresi ise selüloz çeper içermez. Selüloz bitki hücresine belli bir dayaniklilik ve sekil verir. Hücre çeperi vakuollesen protoplastlarin yüksek osmotik basincina karsi koyar. Turgor ve hücre zari arasindaki dengeyi saglar ve hücrenin patlamasini önler. Hayvan hücresi ise degisken sekillidir.
  Bitki ve hayvan hücresi genelde ayni organellere sahiptir. Bunlardan çekirdek ve mitokondriler çift tabakali membran tasir.
  Plastid membrani da çift tabakalidir ve sadece bitki hücresinde vardir. Bitki hücresinde olupta hayvan hücresinde olmayan bir diger organel de merkezi vakuol (büyük koful) dür. Tek tabakali membran tasiyan endoplazmik retikulum (ER), diktiyozom, lizozom ve küçük vakuoller hem bitki hemde hayvan hücresinde görülür. Ribozom membransiz olup her iki hücre tipinde de görülür. Sentriyoller hayvansal hücrelerin çogunda bulunur fakat bitkilerde bulunmaz.

  bitki hücresi:
  + hücre çeperi bulunur.
  + sitoplâzmada plastitler vardır.
  + kofullar çok ve büyüktür.
  + lisozom ve sentrozom bulunmaz.
  + anket yapamaz.

  hayvan hücresi:
  + hücre çeperi bulunmaz.
  + plastitler yoktur.
  + kofullar az ve küçüktür.
  + lisozom ve sentrozom bulunur.
  + anket organeli bulunur.+ Yorum Gönder
bitkiler ve hayvanlar arasında çoğalma yönünden ne gibi farklılıklar vardır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi