Çevresel sinir sistemi kaça ayrılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çevresel sinir sistemi kaça ayrılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çevresel sinir sistemi kaça ayrılır

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: çevresel sinir sistemi kaç gruba ayrılır

  Çevresel sinir sistemi somatik sinir sistemi ve otonom sinir sistemi olmak üzere iki kısımda incelenir.

  1)SOMATİK SİNİR SİSTEMİ
  Somatik sinir sisteminde duyu sinirleri ve motor sinirleri bulunur. Bu sinirlerin hücre gövdeleri merkezi sinir sisteminde yer alır, uzantıları ise iskelet kaslarına gider. İstemlik olarak yapılan bu hareketler bu sistem tarafından kontrol edilir. Somatik sinir sistemini oluşturan sinir hücrelerinin aksonlarında miyelin bulunur. Bu nedenle impuls iletimi oldukça hızlıdır.

  2)OTONOM SİNİR SİSTEMİ
  Otonom sinir sistemi iç organlarımızın örneğin kalp, eşey bezleri, mide, ince bağırsak, kan damarları ve salgı bezlerinin çalışmasını denetleyen bir sistemdir. Otonom sinirler, isteğimiz dışında çalışan iç organların faaliyetlerini düzenler. Otonom sinir sistemi, sempatik ve parasempatik olmak üzere iki farklı kısımdan oluşmaktadır.

  Sempatik sinirler zor durumlara karşı bizi korur. Sempatik sinirler kan damarlarında daralma, kalp atışlarının hızlanması, göz bebeğinin büyümesi, gözyaşı ve tükürük bezlerinde salgı azalması, bronşlarda genişleme, mide hareketlerinde azalma, safra salgısının durması ve idrar torbasında genişlemeye sebep olur.

  Parasempatik sinirler başa ait sinirlerle birlikte beyinden ve omuriliğin sağrı bölmelerinden çıkar. Parasempatik sinirler göz bebeğinin küçülmesi, aydınlık ve karanlığa gözün uyum yapması, gözyaşı bezinin salgı yapması, kalp atışlarında yavaşlama, bronş daralması, mide hareketlerinin artması, safranın salgılanması, ince ve kalın bağırsak hareketlerinin artması ve idrar kesesinin kasılmasını sağlar+ Yorum Gönder
çevresel sinir sistemi kaça ayrılır,  sinir sistemi kaça ayrılır,  periferik sinir sistemi kaça ayrılır,  sinir sistemi kaca ayrilir,  cevresel sinir sistemi kaca ayrilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi