Allah'ın rızası nasıl kazanılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Allah'ın rızası nasıl kazanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: allah'ın rızası nasıl kazanılır  allah'ın rızası nasıl kazanılır hakkında bilgi


  Dinin esasını Allah-kul ilişkileri oluşturur. Kul Rabbini bilecek(men arefe nefsehu fakat arefe rabbehu)”Nefsini bilen Rabbini bilir.”Allah’ın iradesi(dilemesi)doğrultusunda hareket edecek, Allah’da kula her iki dünyada mutlu bir hayat bahşedecektir.

  Allah’ın rızasını kazanmanın yolu Kuran ve Sünnettir. Kur’an, insanı en doğru yola götürür ve iyi iş yapanlara büyük mükâfatı müjdeler, aykırı hareket edenleri ise akıbetleri hakkında uyarır.(İsra süresi Ayet: 9) Bu yolda en güzel örnek Hz Muhammed (s.a.v)dir.

  Salih ameller(Allah’ın iradesi yönündeki tüm davranışlar) Allah’ın rızasını getirecektir. Salih ameller, din tarafından belirlenmiş namaz, oruç, hac ve zekât gibi… Muayyen ibadetler ile sabretmek, ahlaki davranışlar bunların başında gelir.

  Hz. Peygamberin eşinin ağzına koyduğu lokmaya varıncaya kadar Allah ‘ın rızasını kazanmak amacı ile yaptığın her harcama sebebi ile mükâfatlandırılacaksın buyurmuştur.

  Akrabaya, yoksula ve yolcuya hakkını vermek, Allah ‘ ın hoşnutluğunu kazanmak isteyenlerin gözetmeleri gereken görevlerdir.

  Allah’ın rızası, ana babanın rızasındadır, gazabı da yine anne babanın gazabındadır. Yaşlı ana baba evde bereket ve rahmet vesilesidir. Ana babanın yüzüne bakmak Kâbe’ye ve âlimlerin yüzüne bakmak ibadettir.

  Allah’ın rızasını kazanmak için yapılan işleri ihlâsla yapmalıdır. Çünkü ameller niyetlere göre değerlendirilir. Ashab- ı kiram yaptıkları işleri sırf Allah rızası için yapmışlardır. Hz. Peygamberimiz;” din samimiyettir” buyurmuştur. Allah’ın rızasını kazanmanın temelinde samimiyet ve dürüstlük yatar. Kim Ahiret işini, dünya menfaati için yaparsa, onun ahirette hiçbir nasibi yoktur

  Rıza demek, Allah’ın emri, takdiri karşısında kulun itirazsız boyun eğmesidir. Hakka teslim olmuş bir kul başına gelen her şeye rıza gösterir, buna” lütfünde hoş kahrında hoş”diyerek kabul eder, itiraz etmez, sızlanmaz, şikâyetçi olmaz. Şair ne güzel söylemiş:+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi