Hamileliğin ilk ayında neler olur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hamileliğin ilk ayında neler olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: hamileliğin ilk ayında neler olur  hamileliğin ilk ayında neler olur hakkında bilgi  Düzenli olan adetinizi olmadınız ve sabah kalktınız bulantınız başladı. İşte bu gibi durumlar çoğunlukla gebeliğin ilk göstergeleridir. Gözünüz aydın büyük bir itimalle hamilesiniz ! Adetinizin ilk olarak olmadığını fark ettiğiniz bu dönemde takriben on dört günlük gebesiniz demektir. Bulantı ve kusmayla beraber tükrük salgısında da bir miktar artış gözlenebilir.

  * Plasenta artık meydana gelmiş ve hormon yapmaya başlamıştır bile. Bu arada Plasentanın da ne demek olduğunu açıklayalım: Plasenta ,bebeğinizin beslenmesini ve gelişmesine yardımcı olan kordondur. Bebek gelişimini sürdürürken,bebeğinizi koruma görevi olan amniyotik adını verdiğimiz sıvı da oluşmaya başlamıştır bile.
  * Memelerinizde hassaslık, şişkinlik hissetmeğe başlarsınız.
  * Rahminiz artık genişlemeye başlamıştır , fakat siz hissetmezsiniz.
  * Kendinizi yorgun ve bitap hissedebilirsiniz,uyku düzensizliği , hazımsızlık sürekli idrara çıkma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.
  * Yiyeceklere ya da yalnızca bir kısmına karşı aşırı istek duyma ya da isteksizlik meydana gelebilir.
  * Anne adayında kişilik değişiklikleri görülebilir. İlk üç ay bu değişiklikler görülebilir. Ara ara iyi hissederken ,kimi zaman asabi, aksi,dargın ağlamaklı olabilirsiniz. Bu hislerin hepsini bir anda yaşayabilir, özellikle baba adayının anne adayına manevi destek olması gebeliği anne açısından daha da kolaylaştırır.
  * Yukarıda da dediğimiz gibi Korku , kaygı,neşe , stres yaşayabilirsiniz

  Henüz 1 Aylık Hamileyken Bebeğimde Ne Gibi Değişiklikler Olur ?

  Bu dönemde yumurta ve sperm birleşmiş , döllenme oluşmuştur artık. Babanın spermi , bebeğin kız mı yoksa erkek mi olacağını belirler. Bebeğiniz embriyo adı verilen bir hücreden gelişir, bu dönemde sadece bir baş ve vücuda sahiptir bebeğiniz.

  amniyotik sıvının içinde bir kesede büyür. Beyni , gözleri , ağzı, iç kulakları ve sindirim sistemi gelişmeğe başlar. Sinir sistemi, beyni, kalbi ve akciğerleri şekillenmeğe başlar. Kulakları küçücük nokta şeklindedir, gözleri ve burnu oluşmuştur. Kol ve bacakları şekillenmeye başlamıştır. Bu ayın sonunda embriyo elma çekirdeği kadar, yaklaşık 6 mm büyüklüğündedir.

  Muayene ve Laboratuar Tetkikleri :

  - Ayrıntılı bir fiziksel muayeneniz yapılmalı, kontrolünüzde doktorunuz yapacaktır.
  - Aile öykünüzü doktorunuza aktarmalısınız.
  - Tansiyonunuz ölçülmeli ve kaydedilmesi uygun olur.
  - Kan grubu , kan sayımı, kan şekeri, karaciğer testleri vb. testler yapılmalıdır.
  - İdrar tahlili yapılmalı.
  - Pap – smear testi yapılmalı.
  - Bel soğukluğu, sarılık, frengi, AIDS, klamidya, herpes gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yönelik inceleme yaptırmalısınız.
  - Orak hücreli anemi ( kansızlık ) , talasemi, akdeniz anemisi ve tay-sachs hastalıklarına ilişkin testler yaptırmalısınız.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi