Kansızlık nasıl önlenir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kansızlık nasıl önlenir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kansızlık nasıl önlenir

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: kansızlık nasıl önlenir


  kansızlık nasıl önlenir

  Öncelikle kadınlar kansızlık konusundan erkeklere göre daha şanssızdırlar. Nedeni ise yaşamları boyunca adet kanamaları, düşükler ve doğumlar gibi kan kaybı fazla olan olaylara maruz kalmalarıdır. BU esnada demir eksikliği kaybına bağlı olarak kansızlık ortaya çıkar.

  Genellikle beklenenden uzun adet kanamaları, tekrarlayan düşükler, çok ve sık hamile kalmak en önemli demir eksikliği nedenidir. Özellikle üreme döneminde kadınlar bu konuda daha çok risk altındadır. Menopozdan sonra kadınlarda kansızlık erkeklerle eşit düzeye gelmektedir. Çünkü söz konusu kan kayıpları ortadan kalkmaktadır.

  Kansızlığın belirtisi…

  En önemli belirtisi halsizlik ve yorgunluktur. Kimi zaman ise çok belirgin olmaz. Eskiden kolayca yapılan işler rahatlıkla yapılamıyorsa, basit işler için fazla efor sarf edilmesi gerekiyorsa, çarpıntı şikayeti varsa ve merdiven çıkmakta zorlanılıyorsa bunlar kansızlığın belirtisi olabilir. Küçük yaşlarda enfeksiyonlara eğilim, anlama bozuklukları, ileri yaşlarda uykuya eğilim kansızlığın belirtilerindendir.

  Yakalanmamak içi….
  ■Kansızlığa yakalanmamak için ilk şey dengeli ve doğru beslenmektir.
  ■Kırmızı et demir açısından çok zengindir ve genellikle vejetaryenlerde demir eksikliği ortaya çıkmaktadır.
  ■Özellikle çocukluk döneminde kakao ve kafein içeren kola, kahve ve çay gibi içecekler demirin emilimini engellediğinden demir eksikliğine neden olur.
  ■Hem sebze hem de meyve ağırlıklı öğünler yemek, B12 ve folik asit alımına önem vermek gerekir.
  ■Kansızlık riski taşıyan kişilerin kan sayımını takip ettirmeleri ve düzenli beslenerek her türlü vitamin ve minerali yeteri ölçüde aldıklarına emin olmaları gerekir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi