İnternet üzerinde avantaj ve dezavantajlar nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnternet üzerinde avantaj ve dezavantajlar nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnternet üzerinde avantaj ve dezavantajlar nelerdir

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: internet üzerinde avantaj ve dezavantajlar nelerdir
  İnternetin Avantajları Nelerdir


  - İnternet güncel tüm konulara anında ulaşılabilen bir araçtır.
  - Satın almak istediğiniz bir ürünün fiyatını, hangi markanın daha iyi olduğunu öğrenebiliyorsunuz.
  - Markete gitmeden alış veriş yapabiliyorsunuz.
  - Uzaktaki sevdiklerinizle görüntülü görüşebiliyorsunuz.
  - En kolay haberleşme aracı.
  - Öğrenciler ödevlerini internetten araştırabiliyor.

  İnternetin saymakla bitmeyecek kadar daha bir çok avantajları vardır.
  İnternetin zararları nedir
  Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü`nün (SAGEM) yaptığı araştırmalar, internetin eğer dikkatli olunmazsa başta çocuklar olmak üzere tüm aileye zarar verdiğini ortaya koydu. SAGEM tarafından yapılan `İnternet Kullanımı ve Aile Araştırması`nı Yardımcı Doç. Dr. Abdullah Kuzu başkanlığındaki bilim adamları hazırladı. Araştırma 18 yaş altı çocuklar merkezli olarak yapıldı. 26 ilde ve toplam 2 bin hanede yapılan araştırmada anket yöntemi kullanıldı. Raporlaştırılan araştırmaya göre Türkiye`de artık bir `internet nesli` var. İnternet ise adeta çekirdek ailenin bir üyesi haline geldi.

  EN AZ 3 SAAT İNTERNETTE

  İnternetin zengin kaynaklar sağladığı ve bilgi paylaşımı, iletişim gibi konularda oldukça faydalı olarak kullanılabileceğini dikkat çekilirken, şirketlerin de artık pazarlama çabalarında interneti yoğun kullandığı bilgisine yer verildi. SAGEM`in hazırladığı raporda elde edilen bazı bulgular şöyle:

  * İnternete girince yarım saatten az zaman geçirenlerin oranı yüzde 12. Yüzde 28`lik dilim ise internete girince 1 saate yakın zaman geçiyor. 3 saate yakın zaman geçirenlerin oranı yüzde 53.

  * Ailelerin yüzde 11`i 3 saatten fazla zamanı internette geçiriyor.

  TÜRKÇE KULLANIMINA ENGEL

  * Günde en az 1 kere internete girenlerin oranı yüzde 51. En çok internete girilen saatler 15.00-18.00 arası.

  * Anne-babaların en çok kullandıkları medya türü cep telefonu. Bunu televizyon ve sabit telefon izliyor. Çocuklar ise en çok interneti kullanıyor ve bunu cep telefonu ve televizyon izliyor.

  * Aileler en çok internetin `düzgün Türkçe kullanımını engellediği` görüşünü savunuyor.

  * Ailelerin bir diğer şikayeti ise internet kullanımı arttıkça, çocukların aile ile geçirdiği zamanın azalması, aile çevresinden uzaklaşmaları ve yüzyüze iletişimin azalması. Bunun da aile içi çatışmaya neden olduğu, günlük işleri aksattığı ve zaman kaybına neden olduğu şikâyetleri var.

  MSN açık değilse çocuklar huzursuz

  Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü`nün (SAGEM) yaptığı araştırmada, internetin sağlık üzerindeki etkilerine dair sonuçları ise şöyle ifade ediliyor:

  * Aileler internet kullanımı ile ilgili olarak en çok göz yorgunluğu, göz kızarıklığından şikayetçi. Bu şikâyetleri sırtboyun ağrısı, baş ağrısı, eklem-kas ağrısı, uykusuzluk ve yorgunluk izliyor. Yemek yeme düzeninin bozulması da bir başka şikâyet nedeni.

  * Ailelerin büyük çoğunluğu internetin sağlığa etkilerini bilmiyor. Bu nedenle de aileler önlem almıyor.

  * Ailelerin büyük çoğunluğu internete bağlı psiko-sosyal sorun yaşamadığına inanıyor. Sorun yaşayanlar arasında yer alanlar ve çocuklar ise, MSN açık olmadığı zamanlarda kendilerini huzursuz hissettiklerini ifade ediyor.

  * İnternet ilk zamanlarda her derde deva olarak görülürken, bugün insanları kaygılandıran bir noktaya geldi. 3. 3
  Ziyaretçi
  İnternet iyi kullanılırsa avantajları her zaman daha çoktur.+ Yorum Gönder
internetin avantajları ve dezavantajları,  teknolojinin avantajları ve dezavantajları,  internet avantajları ve dezavantajları,  internetin avantaj ve dezavantajları,  teknolojinin avantajları ve dezavantajları ingilizce
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi